Karp smażony w czerwonym winie
Pośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.

Składniki
Przygotowanie
Po przystawkach czas na danie główne. W tej roli najbardziej popularny karp. Poprzedniego roku proponowaliśmy karpia z grzybami w śmietanie, karpia piernikowego i pieczonego karpia z pomidorami. A tym razem coś nowego, mniej tradycyjnego, z nutką nowatorstwa Janusza Fica, z którym stworzyliśmy całe menu świątecznej kolacji – karp smażony w czerwonym winie. To dla mnie jedno z tych dań, w którym karp nabiera szlachetności i na dalszy plan schodzi jego specyficzny posmak, za którym nieszczególnie przepadam.
Składniki
Buraki piecz zawinięte w folię aluminiową przez ok. 40 minut w piekarniku nagrzanym do 190°C. Na 15 minut przed końcem pieczenia włóż do piekarnika całą główkę czosnku. Gdy buraki przestygną, obierz je ze skórki. Na patelni rozgrzej masło, dodaj pieczony czosnek, rozgniatając go widelcem, dodaj pokrojone w kostkę buraki. Na osobnej patelni rozgrzej olej, wyłóż filet z karpia, obsmaż krótko z obu stron, oprósz solą i pieprzem. Podlej 200 ml wina i podgrzewaj do czasu, aż wino się zredukuje. Karpia wyłóż na talerz. Na patelnię wlej pozostałe 100 ml wina i podgrzewaj do momentu, aż wino ponownie się zredukuje. Dodaj masło. Zdejmij z ognia, mieszaj do uzyskania sosu. Marchew potnij w plastry i wrzuć na osoloną wrzącą wodę, gotuj ok. 3 minuty. Cebulę pokrój w krążki, obtocz je w mące i smaż w głębokim oleju, aż się lekko przyrumienią. Osusz na papierowym ręczniku. Na talerz wyłóż porcję buraków, ułóż na nich porcję karpia. Polej winnym sosem, dekoruj plastrami marchwi i prażoną cebulą. Wielu osobom wydaje się, że do ryby pasuje raczej białe wino. Karp jest jednym z wyjątków. Do klasycznie przyrządzanego karpia smażonego w panierce na oleju sugeruję lżejsze czerwone wina. Użycie czerwonego wina w przygotowaniu proponowanej potrawy już podpowiada nam, z czym powinniśmy ją zestawić. Ryba to jednak ryba, więc wino raczej lżejsze, mniej taniczne. Lekko słodkawe buraki sugerują wyraźnie owocowe wino.- 50 dag fileta z karpia
- 3 buraki
- główka czosnku
- łyżka masła
- łyżka oleju
- 300 ml czerwonego wytrawnego wina
- marchewka
- 10 dag zimnego masła
- mała cebula
- mąka
Top przepisy
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
Nasze ulubione
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Polecane wina
Saint Clair Pioneer Block Pinot NoirMarlborough, Nowa Zelandia
Sprawdź
Cudownie skoncentrowany pinot noir o mocnych aromatach owoców leśnych okraszonych nutą dębową. Usta smakowite, soczyście owocowe, wyraźnie taniczne, o zrównoważonej kwasowości i lekko przydymionej, dębowej końcówce.