Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętą

Bryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów. Aż się prosi, o zestawienie takiego sera z mołdawskim winem. Kto zabłądzi na przykład w beskidzkie ostępy, nie powinien pozostawać obojętnym na produkowane tu sery, których tradycja sięga czasów naprawdę starożytnych. Bacówek sprzedających porządne wyroby nie ma wiele, ale warto popytać miejscowych, pobłądzić i znaleźć. Bryndza powstaje z buncu: słodkiego, aksamitnego sera z owczego mleka. Bunc leżakuje, a dobroczynne pleśnie zmieniają jego charakter na bardzo zdecydowany w smaku i konsystencji. Bryndza to ser prostych pasterzy, zatem dobrze sprawdza się w prostych połączeniach, a że smak ma temperamentny, wyrazisty, warto zestawić go z czymś łagodniejszym. Na przykład delikatną cukinią i miętą. Otrzymujemy cudowną przekąskę do wina czy przystawkę. Polecam na weekendowe wypady we wrześniu – rozpalcie grilla albo ognisko, poszperajcie w ogródkach w poszukiwaniu ostatnich cukinii i godnie pożegnajcie lato – oczywiście z kieliszkiem dobrego wina w ręce. A wina potrzeba sporo, bo bryndza jest słona! Proponuję dobrze schłodzone, wyraziste białe wytrawne wino - a jakże - mołdawskie! Aromaty późnego lata: jabłek i gruszek, mieszają się w nim łagodnie z tostowymi akcentami.
- 2 średnie lub 3 małe cukinie
- bryndza ok. 400 g
- kilka łyżek gęstej śmietany
- pęczek mięty pieprzowej
- pieprz, oliwa z oliwek

- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Eleganckie, lekko cytrusowe połączenie kwiatowych aromatów traminera oraz świeżego i delikatnie mineralnego sauvignon blanc.