Sernik z konfiturą wiśniową

Dwa tygodnie urlopu to za mało. Stanowczo za mało, aby ogarnąć to, na co nie ma czasu na co dzień i znaleźć czas na gotowanie smakołyków. A może po prostu nie jest to czas na załatwianie czegokolwiek? Może to moment, by wrzucić na luz i upajać się lenistwem? Każdy z nas ma swój sposób na wypoczynek. Ja odpoczywam, spędzając czas na przygotowywaniu nowych smakołyków dla domowników i gości. Tym razem urlop był pracowity. Czas spędzony na pracy przy wykańczaniu domu musiałam pogodzić z pichceniem, zabawą z dziećmi i niezapowiedzianymi gośćmi. Bardzo pomocna w ratowaniu mnie z opresji „okazała się książka Cristiny Bottari MammaMia. Prawdziwa kuchnia włoska. Jak pisze w swojej recenzji Justyna Korn-Suchocka "cechuje ją wydawnicza staranność, przejrzystość opisów dań i sposobów ich przygotowania”. Pięknie wydana cieszy oczy i przede wszystkim inspiruje do odkrywania autorskich przepisów zaskakujących połączeniem smaków i formą podania. Szukając szybkiego przepisu na ciasto, wybrałam recepturę na sernik z jagodami. Oczywiście nie miałam w domu jagód, z których mogłabym przygotować jagodowy dżem podany w przepisie, ale zamieniłam go na konfiturę wiśniową. Po raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku. Zwieńczenie całości słoiczkiem domowej konfitury wiśniowej było strzałem w dziesiątkę! Ciasto zyskało delikatny kwaskowy posmak, dobrze współgrający ze słodyczą sera i herbatników. Aby jeszcze bardziej podkreślić doskonałość takiego deseru, podałam do niego schłodzonego Pacherenc du Vic-Bilh . To świeże, lekkie i krągłe słodkie wino często jest kompanem moich kulinarnych poczynań. Cenię go za bogaty bukiet z nutą akacji, melona i miodu oraz idealnie zrównoważoną słodycz i kwasowość.
- 18 dag herbatników
- 10 dag masła
- 3 jajka
- 25 dag ricotty
- 25 dag mascarpone
- 1 łyżka mąki tortowej
- 12 dag cukru
- 1 torebka cukru wanilinowego
- 1 dobrze sparzona cytryna
- słoiczek konfitury wiśniowej lub dżemu
Herbatniki pokruszyć i wymieszać z roztopionym masłem. Otrzymaną masę wyłożyć na blachę pokrytą papierem do pieczenia. Wystudzić. Wymieszać żółtka z cukrem, dodać ricottę, mascarpone, mąkę, cukier wanilinowy, skórkę startą z cytryny. Na końcu dodać pianę ubitą z białek i delikatnie połączyć. Rozsmarować masę na podstawie z ciastek i piec 30 minut w temperaturze 180–200°C. Po przestudzeniu posmarować wierzch konfiturą.

- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Włoskie wino musujące o aromacie owoców (gruszki i jabłka) i błyszczącej słomkowej barwie. Na podniebieniu świeże i delikatne.