Przepiórka w sosie porto
Porto jest winem uniwersalnym i bardzo przydatnym w kuchni nie tylko ze względu na intensywny owocowy smak i aromat, ale także z uwagi na słodycz. Wspaniale sprawdza się jako baza sosów do dziczyzny i pieczonych mięs. Wzbogaca ich smak, czyni je wręcz idealnymi. Jest przede wszystkim winem, które docenią słabo wprawieni pasjonaci wina, a nawet ci, którzy utrzymują, że wina pijać nie lubią. Tradycyjnie porto łączy się z deserami, zwłaszcza czekoladowymi. Jest także doskonałym kompanem słodkości z wiśnią, suszoną śliwką i orzechami. Pasuje do serów z niebieską pleśnią, szczególnie do stiltona. W miesiącach letnich przyjemnie jest rozkoszować się smakiem lekko schłodzonego porto uwalniającego słodkie aromaty suszonych owoców z nutką wiśniowej konfitury i prażonych orzechów. Polecam też skosztowanie wersji tawny ze świeżo grillowanym mango w kokosowym kremie. Ale gdy za oknem jesienna słota lub zima, vintage port doskonale zgra się z czekoladowym musem z jagodami, jabłkami pieczonymi z konfiturą wiśniową i orzechami włoskimi, a nawet czekoladowym sufletem z orzechami i przywoła na myśl słoneczne, letnie dni. Jeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów. Dla smakoszy dzikiego ptactwa wraz z szefem kuchni Dworu Sieraków Januszem Ficem przygotowałam pieczoną przepiórkę w sosie porto, który podkreśla charakterystyczny smak jej niezwykle delikatnego mięsa. Wielbicielom deserów polecam strudel z suszonymi owocami, a fanom niezwykle słodkich rozkoszy bezę cynamonową z suszonymi owocami w sosie porto. Pozostaje mi życzyć orzechowo-owocowych, słodkich doznań.
- 2 przepiórki
- 2 łyżki klarowanego masła
- 200 ml porto Fonseca Ruby Port
- 6 suszonych śliwek
- 2 ugotowane ziemniaki
- gałązka rozmarynu
- oliwa
- marchewka
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Słodkie wino wzmacniane o głębokiej rubinowej barwie i świeżym, żywym nosie emanującym aromatami czereśni i czarnych porzeczek. Na podniebieniu pełne i krągłe, o mocnych, ale dobrze zintegrowanych taninach i bogatym, długim, owocowym zakończeniu.