Pieczona dorada

Wspaniała, delikatna ryba z odrobiną soli, masła i gałązką tymianku. Tak niewiele trzeba, by zaskoczyła nas swoim wyśmienitym smakiem.
Pieczona dorada
Składniki
Przygotowanie

Gdy za oknem pełno zieleni i dopisuje pogoda, ograniczam czas spędzony w kuchni do minimum. Przeznaczam go na pracę w ogrodzie lub na zabawy z dziećmi.

Mam co najmniej kilka sprawdzonych pomysłów na szybki i smaczny posiłek, którego przygotowanie trwa zaledwie kilkanaście minut.

Prócz świeżych, lekkich sałatek jest wśród nich grillowana wołowina, tarty i jagnięce kotleciki. Ostatnio jednak prym w kuchni wiodą ryby.

Dziś na obiad proponuję pieczoną doradę. Wspaniałą, delikatną rybę. Do podkreślenia jej wyjątkowego smaku trzeba naprawdę niewiele. Wystarczy odrobina soli, masła i gałązka tymianku. Można go podbić czosnkiem. Choć zarówno z jego dodatkiem, jak i bez smakuje wyśmienicie.

Składniki
  • 2 wypatroszone dorady
  • 2 gałązki świeżego tymianku
  • 2 łyżki masła
  • ząbek czosnku
  • sól
  • pieprz ziołowy
Ryby natrzeć solą i roztartym czosnkiem, odstawić na 20 min. Piekarnik rozgrzać do 220ºC. Do środka tuszek dorady włożyć po łyżce masła i gałązce tymianku. Doprawić świeżo mielonym pieprzem. Piec około 20 minut.

Podawać z sałatką z winegretem, pomidorkami koktajlowymi i świeżą bagietką.

Smacznego!
Pieczona dorada
Top przepisy
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
Nasze ulubione
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Anna Miodońska
Autor przepisu: Anna Miodońska

Jej główną pasją jest fotografia i gotowanie. Wielbicielka zarówno domowej, jak i eksperymentalnej kuchni, a przy tym mistrzyni wypieków i deserów, ciągle poszukuje nowych smaków oraz najlepszych połączeń win z potrawami. Jest wyznawczynią zasady, że gotowanie ma sprawiać przyjemność, więc często rezygnuje z dań czasochłonnych. Wierzy, że smacznie, zdrowo i szybko da się stworzyć smaki wyjątkowe. A to pozwala na znalezienie czasu na relaks i kieliszek dobrego wina w zaciszu ogrodu. Autorka publikacji kulinarnych oraz wielu przepisów, stylizacji i fotografii zawartych w blogu Wino i kuchnia. Przez wiele lat pracowała w redakcji „Czasu Wina”, dziś jest dyrektorem artystycznym Grupy Dom Wina.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel