Bakłażan z kurkowym nadzieniem
Bakłażan. Dziwaczne warzywo, którego w mojej kuchni prawie brak. Niedoceniony ciemnofioletowy owoc o błyszczącej skórce. Tajemniczy i piękny. Często był elementem wielu kompozycji martwej natury, które malowałam na zajęciach z malarstwa z profesorem Zielińskim. Fantastyczny człowiek, który odkrywał przede mną tajniki malarstwa olejnego. Pomagał mi odkrywać otaczające nas, choć często niezauważalne piękno. W tym też piękno rzeczonego bakłażana. Nakładając kolejne warstwy laserunku, odkrywałam piękno jego kształtu i niepowtarzalnego ciemnofioletowego koloru, który wraz ze zmianą światłocienia zmieniał swoją intensywność i temperaturę. Gdy ustawia się martwą naturę, ważny staje się każdy drobiazg. Ważny jest kształt, kolor, kompozycja. Całość musi być ciekawa, niebanalna i niepowtarzalna. Niech więc nikogo nie dziwi, że oberżyna była jednym z ulubionych elementów aranżacji. Stanowi popularny składnik kuchni Włoch, Indii i Afryki.Gdy przechodząc przez targ, spotykam go na niemal każdym stoisku, kupuję kilka sztuk i wracając do domu, zastanawiam się, jak go przyrządzić, by wydobyć z niego to, co najlepsze. Moje ostatnio wynalezione danie z bakłażanów jest połączeniem kilku ulubionych składników: kaszy jęczmiennej, kurek o intensywnym, wyrazistym smaku, czosnku, masła, aromatycznych ziół. Zwieńczeniem jest bakłażan i plastry sera camembert. Proste, ale wykwintne danie gotowe. Jego dodatkowym atutem jest prócz wyrazistego smaku krótki czas przygotowywania. Tak wyczarowane danie podałam z harmonijnym gruzińskim Tsinandali o pięknym słomkowym kolorze ze złotymi refleksami i aromacie pełnym nut wanilii, karmelu i pigwy.
- 2 bakłażany
- ½ torebki kaszy jęczmiennej
- 10–15 dag kurek
- pół małej cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżeczki masła
- 2 łyżki śmietany (nie bardzo kwaśnej)
- kilka plastrów sera camembert
- 8 plastrów pomidora
- 4 gałązki tymianku
- gałązka rozmarynu
- sól, pieprz
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Lekkie, bezpretensjonalne półwytrawne białe wino z Gruzji o delikatnym kwiatowo-owocowym aromacie i przyjemnym, pełnym świeżości, lekko złamanym nutą słodyczy, smaku.