Bakłażan z kurkowym nadzieniem

Bakłażan. Dziwaczne warzywo, którego w mojej kuchni prawie brak. Niedoceniony ciemnofioletowy owoc o błyszczącej skórce. Tajemniczy i piękny. Często był elementem wielu kompozycji martwej natury, które malowałam na zajęciach z malarstwa z profesorem Zielińskim. Fantastyczny człowiek, który odkrywał przede mną tajniki malarstwa olejnego. Pomagał mi odkrywać otaczające nas, choć często niezauważalne piękno. W tym też piękno rzeczonego bakłażana. Nakładając kolejne warstwy laserunku, odkrywałam piękno jego kształtu i niepowtarzalnego ciemnofioletowego koloru, który wraz ze zmianą światłocienia zmieniał swoją intensywność i temperaturę. Gdy ustawia się martwą naturę, ważny staje się każdy drobiazg. Ważny jest kształt, kolor, kompozycja. Całość musi być ciekawa, niebanalna i niepowtarzalna. Niech więc nikogo nie dziwi, że oberżyna była jednym z ulubionych elementów aranżacji. Stanowi popularny składnik kuchni Włoch, Indii i Afryki.Gdy przechodząc przez targ, spotykam go na niemal każdym stoisku, kupuję kilka sztuk i wracając do domu, zastanawiam się, jak go przyrządzić, by wydobyć z niego to, co najlepsze. Moje ostatnio wynalezione danie z bakłażanów jest połączeniem kilku ulubionych składników: kaszy jęczmiennej, kurek o intensywnym, wyrazistym smaku, czosnku, masła, aromatycznych ziół. Zwieńczeniem jest bakłażan i plastry sera camembert. Proste, ale wykwintne danie gotowe. Jego dodatkowym atutem jest prócz wyrazistego smaku krótki czas przygotowywania. Tak wyczarowane danie podałam z harmonijnym gruzińskim Tsinandali o pięknym słomkowym kolorze ze złotymi refleksami i aromacie pełnym nut wanilii, karmelu i pigwy.
- 2 bakłażany
- ½ torebki kaszy jęczmiennej
- 10–15 dag kurek
- pół małej cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżeczki masła
- 2 łyżki śmietany (nie bardzo kwaśnej)
- kilka plastrów sera camembert
- 8 plastrów pomidora
- 4 gałązki tymianku
- gałązka rozmarynu
- sól, pieprz

- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Lekkie, bezpretensjonalne półwytrawne białe wino z Gruzji o delikatnym kwiatowo-owocowym aromacie i przyjemnym, pełnym świeżości, lekko złamanym nutą słodyczy, smaku.