Kaczka z jabłkami i czerwoną kapustą
Nasza propozycja na świąteczne danie główne to pieczona kaczka wraz z duszoną w winie czerwoną kapustą i jabłkami. Kaczka uchodzi za mięso trudne w przygotowaniu – szukaliśmy więc na nią prostego sposobu. Z pomocą przyszedł nam szef kuchni restauracji Dworu Sieraków Janusz Fic, sugerując 24-godzinną kąpiel solankową! Po takim SPA kaczkę jedynie pieczemy, podlewając kaczym tłuszczem i oczekujemy soczystego, kruchego mięsa na talerzu. Na specjalny komentarz zasługuje dobrane do kaczki wino od Alejandro Fernandeza, crianza z winnic Condado de Haza – wino wielkie, ciemne, bogate, prawdziwy przebój świątecznego stołu!
- kaczka o wadze minimum 2–3 kg
- jabłka
- 2 litry wody i 140 g soli
- masło do smarowania brytfanny
- 3–4 dowolne jabłka oraz 2 winne
- 2 łyżki sklarowanego masła
- średnia główka czerwonej kapusty
- 2 średnie cebule
- 5 goździków
5 wędzonych śliwek - 2 łyżki miodu
60 ml octu winnego - olej do smażenia
2 łyżki konfitury z czarnej porzeczki
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Czerwone wino wytrawne o świeżych aromatach czerwonych i czarnych owoców przemieszanych z nutami waniliowymi i pieprzowymi. W ustach czyste i rześkie, dobrze zbalansowane, o przyjemnie długim, subtelnie korzennym posmaku.