Paella z owocami morza

Czyli doskonała potrawa zarówno na przyjęcie, jak i spokojną, romantyczną kolację we dwoje.
Paella z owocami morza
Składniki
Przygotowanie

Zwykło się mówić, że właściwe świętowanie nie może obejść się bez szampana. Nazwę szampan używamy jednak jako potocznego określenia musujących win. Ale tylko te powstające w Szampanii mogą być nazywane szampanami i tylko na ich etykietach może widnieć taka nazwa.

Metodą szampańską wytwarzane są jednak inne wspaniałe i coraz bardziej doceniane wina, których nazwy również są zastrzeżone ze względu na region pochodzenia, a co najważniejsze, mają znacznie niższą cenę.

Do najtańszych należy zaliczyć Prosecco, musujące wina powstające ze szczepu glera w regionie Veneto. Nie przechodzą one fermentacji w butelce, a w dużych, hermetycznie zamkniętych zbiornikach, tak aby gaz nie mógł się ulotnić (ma to znaczny wpływ na obniżenie kosztów produkcji). Następnie pod ciśnieniem wino jest rozlewane do butelek. To tzw. metoda Charmata.

Wśród win musujących znajdziemy też np. Franciacorty, ale dla mnie najbardziej warte uwagi są Cavy. Wytwarzane z autochtonicznych dla Katalonii szczepów macabeo, xarel.lo i parellada, choć dopuszcza się do ich produkcji również m.in. chardonnay.

Cavy charakteryzuje aromat zielonych jabłek, nuty ananasa i cytrusów, karmelu, ziół, a nawet miodu.

Podstawowe Cavy nie są na pewno tak bogate i szlachetne jak szampany, jednak Gran Reservy, moim zdaniem, już im dorównują. Toteż nie dziwi, że zdobywają coraz większą popularność.

Dziś prócz do skosztowania katalońskiej cavy chciałem zachęcić Was do przyrządzenia Paelli z owocami morza i być może podania jej w towarzystwie Mont Marçal Gran Cuvée Brut Reserva.

Składniki
  • 8 świeżych krewetek
  • 2 cebule
  • 200 dag ryżu
  • pół łyżeczki curry
  • 2 cukinie
  • 2 bakłażany
  • 10 pomidorków cherry
  • 200 ml białego wina
  • 200 ml wody
  • 4 łyżki zielonego groszku
  • 2 łyżki oliwy
  • sól, pieprz
Na patelnię do paelli wlej oliwę i zanim się rozgrzeje, dodaj posiekaną w drobną kostkę cebulę. Przesmaż ją, następnie dodaj ryż i przesmaż razem. Gdy ryż zacznie się złocić, podlej go winem i gotuj chwilę na małym ogniu, doprawiając solą i świeżo mielonym pieprzem. Gotuj ok. 10 min., uzupełniając odparowującą wodę. Dodaj świeże, obrane z pancerzy krewetki, groszek, pokrojone w kostkę cukinię i bakłażana, pomidorki cherry. Całość duś na małym ogniu przez 5 minut.

Przed podaniem udekoruj świeżymi listkami natki pietruszki.
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Janusz Fic
Autor przepisu: Janusz Fic

Szef kuchni restauracji w Dworze Sieraków. Gotowanie ma we krwi – kulinarne szlify zdobywał w rodzinnej restauracji. Potem został kucharzem w restauracji hotelu Gródek w Krakowie. Kolejnymi krokami w karierze była praca w charakterze szefa kuchni w restauracjach krakowskich hoteli Grand i Francuskiego.

 

Janusz jest miłośnikiem kuchni polskiej, włoskiej i francuskiej. Ceni sobie regionalne produkty. Jego pasja do wykorzystywania naturalnych składników. Został jednym z 12 finalistów konkursu magazynu „Kuchnia” „Kucharz – odkrycie roku 2014”. W latach 2014, 2015, 2016 otrzymał dwie czapki Gault&Millau. W 2016 roku zajął także drugie miejsce w kategorii dla najlepszej przystawki w 9. edycji Wine & Food Noble Night.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel