Udka kurczaka po meksykańsku
Vianne Rocher – bohaterka słynnej książki Joanne Harris „Czekolada” (i jeszcze słynniejszego filmu z Juliette Binoche i Johnnym Deppem) posiadała niezwykły dar. Patrząc swoim klientom głęboko w oczy, po krótkiej rozmowie potrafiła bezbłędnie odpowiedzieć, jaki rodzaj czekolady lubią najbardziej. Co dla mnie wybrałaby Vianne? Nie byłyby to słodkie pralinki ani obtaczane w gorzkim kakao trufle. Nie byłby to kawałek tortu Sachera. Nawet nie rozgrzewający kubek płynnej czekolady z korzenną nutą. Więc co? Bez wątpienia byłby to czekoladowy sos do kurczaka. Ostry, meksykański sos z czosnkiem, chilli, przyprawami i mocnym posmakiem gorzkiej czekolady doskonale współgra z delikatnym, drobiowym mięsem. No i ten obezwładniający zapach, który przenika całą kuchnię, gdy danie dochodzi w piekarniku!
- 8 udek z kurczaka
- cebula
- 4 łyżki migdałów obranych ze skórek
- 2 łyżki sezamu
- 2 łyżki rodzynek
- 3 ziarnka pieprzu
- łyżeczka cynamonu
- 1 goździk
- 200 ml wody
- szczypta pokruszonego suszonego chilli
- łyżka bułki tartej
- 30 g gorzkiej czekolady
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Kupaż grenache noir i syrah. Posiada niezwykle owocowy charakter dojrzewających w pełnym słońcu jeżyn, czarnego bzu oraz porzeczki. Subtelne taniny czynią z niego doskonałego kompana zimnych mięs i pasztetów, idealnie pasuje również do pieczonego ptactwa, kaczek i gęsi.