Biodrówka jagnięca
Z gratin ziemniaczanym, jarmużem i bakłażanem

Składniki
Przygotowanie
Składniki
Gratin ziemniaczane z jarmużem:
Jarmuż obieramy z twardych łodyg, myjemy, suszymy i drobno kroimy. Szalotkę kroimy w kostkę, podsmażamy. Pokrojony jarmuż dodajemy do wcześniej podsmażonej szalotki, solimy, smażymy, podlewamy bulionem i chwilę dusimy. Gdy jarmuż będzie miękki, przekładamy go do pojemnika i studzimy. W rondlu karmelizujemy cebulę, zalewamy ją śmietaną i redukujemy płyn o ⅔, cedzimy i studzimy. Obrane ziemniaki kroimy na mandolinie do warzyw w cienkie plastry, formę do gratin wykładamy papierem do pieczenia i układamy w niej warstwowo ziemniaki. Co drugą warstwę ziemniaków smarujemy zredukowaną śmietaną za pomącą pędzelka i solimy. Po 8 warstwach ziemniaka układamy na całej powierzchni wcześniej przygotowany jarmuż i powtarzamy czynność z ziemniakami. Gratin pieczemy w 135°C do miękkości przez 80 minut. Studzimy, aby wyporcjować.
Roladka z bakłażana:
Bakłażana przekrawamy na pół, jedną połowę obieramy, drugą nacinamy w kratkę, solimy, układamy na niej tymianek i czosnek, zawijamy w folię i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160°C na ok. 50 minut. Szalotkę kroimy w kostkę i karmelizujemy w rondlu. Z upieczonego bakłażana z pomocą łyżki wyciągamy miąższ, drobno siekamy i przekładamy do podsmażonej szalotki i dusimy do momentu, aż odparuje płyn i całość się zagęści. Doprawiamy solą i pieprzem, i sokiem z cytryny. Studzimy. Obranego bakłażana kroimy w cienkie plastry za pomocą mandoliny i smażymy chwilę na rozgrzanej patelni z olejem. Studzimy. Plastry smażonego bakłażana układamy na folii spożywczej, następnie faszerujemy musem z bakłażana i zawijamy w rulon, chłodzimy i porcjujemy.
Biodrówka jagnięca:
Mięso czyścimy z błon. W 500 ml wody rozpuszczamy 50 g soli. Wyczyszczone mięso wkładamy do solanki na 15 minut. Wyciągamy i obsuszamy. Biodrówkę smażymy na rozgrzanej patelni po 2–3 minuty z każdej strony. Na koniec smażenia dodajemy masło, rozmaryn i czosnek i polewamy po mięsie spienionym masłem, aby nabrało smaku. Mięso wkładamy do nagrzanego do 160°C piekarnika na 5–8 minut. w zależności od preferowanego stopnia wysmażenia. Mięso odstawiamy, aby odpoczęło przed podaniem.- 2 biodrówki jagnięce
- 2 gałązki rozmarynu
- 50 g soli, 500 ml wody
- 20 g masła
- 1 ząbek czosnku
- 800 g ziemniaków
- 250 g jarmużu
- 1 szalotka
- 1 cebula
- 150 g śmietany 34%
- 50 g bulionu z kurczaka
- 1 bakłażan
- 1 ząbek czosnku
- 5 gałązek tymianku cytrynowego
- 1 cytryna
- 1 szalotka
Top przepisy
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
Nasze ulubione
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Polecane wina
Tamaya Syrah ReservaCoquimbo, Chile
Sprawdź
Intensywnie purpurowe, uwodzące aromatami jeżyn i malin przemieszanymi z zapachem czarnych oliwek, pieprzu, fiołków i dymu. Usta zrównoważone, eleganckie, o dobrze zintegrowanych taninach i złożonym posmaku.