Grillowana karkówka z jarzębiną

Gdy wpadłem na pomysł, by wykorzystać kulinarnie te owoce, rozpoczęła się dyskusja wśród współwakacjowiczów. Jedni twierdzili, że jarzębina jest niejadalna, wręcz trująca, inni zapewniali, że w ich domach jarzębinę i owszem jadano.
Grillowana karkówka z jarzębiną
Składniki
Przygotowanie

Lato powoli się kończy, a mi udało się jeszcze wyrwać na kilka dni w Beskidy. Wokół lasy i łąki. Mnóstwo czasu na długie spacery, czytanie książek i… gotowanie. Co wrzucić do garnka, gdy do najbliższego sklepu ponad 6 kilometrów? Na szczęście zaraz za płotem zaczyna się las z jego szeroką, jesienną ofertą. No może nie tak szeroką – bo grzybów w tym roku jak na lekarstwo, a gdyby ktoś się rozchorował, to nawet na lekarstwo, by ich zabrakło. Jest natomiast pod dostatkiem jarzębiny, która pięknie czerwieni się na drzewach.

Gdy wpadłem na pomysł, by wykorzystać kulinarnie te owoce, rozpoczęła się dyskusja wśród współwakacjowiczów. Jedni twierdzili, że jarzębina jest niejadalna, wręcz trująca i jeśli ją zjemy, to osierocone dzieci będą zmuszone znosić nas przez góry do najbliższego szpitala lub w inne, jeszcze bardziej smutne miejsce. Inni zapewniali, że w ich domach jarzębinę i owszem jadano. Cóż robić? Zrezygnować ze świetnego kulinarnego tematu, czy też narazić rodzinę na spore niedogodności gastryczne?

W sukurs przyszły porady mamy oraz niezawodnego doktora Google. Okazało się, że i jedni, i drudzy mają rację. Surowa jarzębina leśna nie jest jadalna, ale wystarczy ją przemrozić i ugotować, a zmienia się w niezwykle ciekawy dodatek do mięs. Od pierwszej w moim życiu degustacji jarzębinowych frykasów minęło już 12 godzin – zatem możemy uznać, że najgorsze mam już za sobą i będę żyć.

Składniki
  • 4 plastry karkówki
Marynata do mięsa
  • garść przemrożonych, a następnie rozgniecionych jarzębin
  • sól, pieprz
  • ziele angielskie
  • listek laurowy
  • ząbek poszatkowanego czosnku
  • 50 ml czerwonego wina
  • słodki sos chili
  • oliwa z oliwek
Sos jarzębinowy
  • ½ litra jarzębiny
  • 200 ml czerwonego wina
  • 100 ml wody
  • 150 g cukru
  • 1 jabłko
Owoce jarzębiny wkładamy do zamrażalnika na minimum 3 godziny, aby dobrze się przemroziły. Składniki marynaty mieszamy, zalewamy nimi mięso i odstawiamy w chłodne miejsce na minimum 12 godzin.

Przemrożoną jarzębinę płuczemy. Wrzucamy do rondelka, zalewamy gorącą wodą (tak żeby przykryła wszystkie owoce). Dodajemy cukier oraz pokrojone na ćwiartki jabłko razem ze skórką). Gotujemy na wolnym ogniu, szumując, jeżeli jest taka potrzeba.

Po godzinie gotowania zdejmujemy z ognia, studzimy. Ponownie zagotowujemy owoce na wolnym ogniu. Gdy będą gorące, dolewamy wino i gotujemy dalej, aż połowa wina nie odparuje, a sos zrobi się gęsty. Można też gotować dłużej, wtedy zamiast sosu otrzymamy idealną konfiturę, świetnie pasującą do mięs, a także do oscypków z grilla.

Zamarynowane wcześniej mięso smażymy na ruszcie i podajemy z winno-jarzębinową konfiturą.
Grillowana karkówka z jarzębiną
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
Nasze ulubione
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Wojciech Giebuta
Autor przepisu: Wojciech Giebuta

Jest szefem działu Wino i kuchnia magazynu „Czas Wina”. Specjalista od niezwykłych pomysłów i skomplikowanych receptur. Najbardziej lubi przyrządzać dania wykwintne, inspirowane klasyką kuchni francuskiej i dawnej kuchni polskiej. Przede wszystkim jednak to sommelier, dziennikarz winiarski i licencjonowany przewodnik. Sędziował w międzynarodowych konkursach winiarskich, prowadził szkolenia z dziedziny wina dla Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Krakowskiej Szkoły Restauratorów i innych instytucji. Obecnie jest dyrektorem jedynego w Polsce biura podróży specjalizującego się w organizacji wycieczek i imprez winiarskich – Podróże z winem. Doradza także w kwestii doboru win w restauracji Dworu Sieraków.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel