Grammelknödel – prosto z Austrii

Po powrocie z Austrii, gdzie razem z Wojciechem Gogolińskim poznawaliśmy wspaniałe wina i lokalną kuchnię, mogę zaproponować Wam tylko, a raczej aż!, tradycyjne austriackie knedle.
Grammelknödel – prosto z Austrii
Składniki
Przygotowanie

Właśnie wróciłam z Austrii. Poznawanie win z regionu Weinviertel było dla mnie niesamowitą frajdą. Wraz z Wojciechem Gogolińskim spędziłam cztery pracowite dni, poznając wspaniałe wina oraz lokalną kuchnię. Cóż mogę powiedzieć? Było wspaniale.

Wspaniałe były też tradycyjne austriackie knedle. Miałam okazję delektować się grammelknödel – knedlami ze skwarkami podanymi na zasmażanej kiszonej kapuście. I dziś prezentuję Wam przepis właśnie na nie. Wiem, wiem, najpopularniejsze są marillenknödel – knedle z morelami, jednak na przyrządzenie takich smakołyków jeszcze czas. Morele dopiero kwitną.

Spróbujcie, warto.Oczywiście trudno do wyjątkowego dania nie polecić wyjątkowego wina, które podkreśli jego wyrazisty smak. Proponuję niemiecki Grüner Veltliner o aromacie zielonych jabłek, gruszek i owoców cytrusowych, wino to jest bardzo soczyste i orzeźwiające na podniebieniu.

Składniki
  • 1 kg gotowanych, wystudzonych ziemniaków
  • 30 dag mąki krupczatki
  • 5 dag kaszy manny
  • 3 jajka
  • 1 łyżka bułki tartej
  • 1 łyżka soli
  • 20 dag skwarków
  • 1 cebula
Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć ze skwarkami. Odczekać aż przestygną, po czym wymieszać z bułką tartą, jajkiem i dużą szczyptą soli. Ugotowane ziemniaki rozgnieść na jednolitą masę, przestudzić, dodać 2 jajka, mąkę, kaszę, sól i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto rozwałkować, szklanką wykroić 8 kółek. Na każdym z nich ułożyć nadzienie ze skwarek i skleić, formując kulki.

Tak przygotowane knedle gotować w osolonej wodzie około 5 minut. Delikatnie wyjmować z wody łyżką cedzakową. Podawać na duszonej kapuście.
Grammelknödel – prosto z Austrii
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
Nasze ulubione
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Anna Miodońska
Autor przepisu: Anna Miodońska

Jej główną pasją jest fotografia i gotowanie. Wielbicielka zarówno domowej, jak i eksperymentalnej kuchni, a przy tym mistrzyni wypieków i deserów, ciągle poszukuje nowych smaków oraz najlepszych połączeń win z potrawami. Jest wyznawczynią zasady, że gotowanie ma sprawiać przyjemność, więc często rezygnuje z dań czasochłonnych. Wierzy, że smacznie, zdrowo i szybko da się stworzyć smaki wyjątkowe. A to pozwala na znalezienie czasu na relaks i kieliszek dobrego wina w zaciszu ogrodu. Autorka publikacji kulinarnych oraz wielu przepisów, stylizacji i fotografii zawartych w blogu Wino i kuchnia. Przez wiele lat pracowała w redakcji „Czasu Wina”, dziś jest dyrektorem artystycznym Grupy Dom Wina.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel