Tagine z kurczaka prosto z Maroka
Letnie smaki zawsze kojarzą mi się z naszymi podróżami po świecie, a na dodatek dzisiaj moja najmłodsza latorośl upomniała się o potrawę z chrupiącymi kuleczkami. Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że chodzi o ciecierzycę i właśnie tagine z kurczaka. Pomyślałam więc sobie, że skoro ta marokańska potrawa jest tak genialna w smaku przy naprawdę niewielkim nakładzie pracy, nie wypada nie podzielić się przepisem. Nie ukrywam, że jestem szczęśliwą posiadaczką naczynia tagine prosto z kolorowego Maroka, jednak nie jest to rzecz konieczna i niezbędna. Co prawda pięknie się prezentuje na stole, ale jeśli się jej nie posiada, można użyć naczynia żaroodpornego lub garnka rzymskiego. Tagine, tajine, tadżin – to nie tylko marokańskie naczynie z gliny ze stożkowatą pokrywą, ale również potrawa. Może być mięsna lub wegetariańska. Kuchnia marokańska zachwyca bogactwem kolorów i aromatów. Jest też zdrowa i lekka. Bazuje na mięsach (jagnięcina, baranina, kurczak), warzywach (m.in. ciecierzyca, cukinia), owocach (głównie daktyle, morele, rodzynki) i przyprawach, które właściwie stanowią clue całej potrawy. Najczęściej używane to imbir, szafran, curry, kurkuma, garam masala, harissa, kolendra, kumin, papryka, cynamon. Tagine rzecz jasna najlepiej smakuje w Maroku przygotowany przez Marokańczyka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podjąć się próby i samemu przygotować w domowym zaciszu aromatyczne potrawy inspirowane kuchnią arabską. Zdecydowanie polecam!
- ½ kg filetu z kurczaka
- 200 g ciecierzycy
- 1 mała cukinia
- 1 średniej wielkości cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 duża łyżka ziaren kolendry
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżeczka imbiru w proszku
- 1 łyżka startego świeżego imbiru
- 1 łyżeczka czerwonej papryki słodkiej
- 1 łyżeczka garam masala
- 1 łyżeczka harissy lub chilli
- 1 łyżka kminku
- garść liści kolendry lub zamiennie zielonej pietruszki
- starta skórka z jednej cytryny
- 1 łyżka soku z cytryny
- kilka plasterków cytryny
- kilka łyżek oliwy z oliwek
- sól i pieprz świeżo mielony
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Aromatyczne, uwodzące bukietem złożonym z nut kwiatowych, owoców cytrusowych, liczi, zielonych gruszek i jabłek okraszonych egzotycznymi przyprawami. W ustach lekkie i świeże, przyjemnie kwasowe, o czystym owocowym posmaku.