Tagine z kurczaka prosto z Maroka

Letnie smaki zawsze kojarzą mi się z naszymi podróżami po świecie, a na dodatek dzisiaj moja najmłodsza latorośl upomniała się o potrawę z chrupiącymi kuleczkami. Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że chodzi o ciecierzycę i właśnie tagine z kurczaka. Pomyślałam więc sobie, że skoro ta marokańska potrawa jest tak genialna w smaku przy naprawdę niewielkim nakładzie pracy, nie wypada nie podzielić się przepisem. Nie ukrywam, że jestem szczęśliwą posiadaczką naczynia tagine prosto z kolorowego Maroka, jednak nie jest to rzecz konieczna i niezbędna. Co prawda pięknie się prezentuje na stole, ale jeśli się jej nie posiada, można użyć naczynia żaroodpornego lub garnka rzymskiego. Tagine, tajine, tadżin – to nie tylko marokańskie naczynie z gliny ze stożkowatą pokrywą, ale również potrawa. Może być mięsna lub wegetariańska. Kuchnia marokańska zachwyca bogactwem kolorów i aromatów. Jest też zdrowa i lekka. Bazuje na mięsach (jagnięcina, baranina, kurczak), warzywach (m.in. ciecierzyca, cukinia), owocach (głównie daktyle, morele, rodzynki) i przyprawach, które właściwie stanowią clue całej potrawy. Najczęściej używane to imbir, szafran, curry, kurkuma, garam masala, harissa, kolendra, kumin, papryka, cynamon. Tagine rzecz jasna najlepiej smakuje w Maroku przygotowany przez Marokańczyka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podjąć się próby i samemu przygotować w domowym zaciszu aromatyczne potrawy inspirowane kuchnią arabską. Zdecydowanie polecam!
- ½ kg filetu z kurczaka
- 200 g ciecierzycy
- 1 mała cukinia
- 1 średniej wielkości cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 duża łyżka ziaren kolendry
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżeczka imbiru w proszku
- 1 łyżka startego świeżego imbiru
- 1 łyżeczka czerwonej papryki słodkiej
- 1 łyżeczka garam masala
- 1 łyżeczka harissy lub chilli
- 1 łyżka kminku
- garść liści kolendry lub zamiennie zielonej pietruszki
- starta skórka z jednej cytryny
- 1 łyżka soku z cytryny
- kilka plasterków cytryny
- kilka łyżek oliwy z oliwek
- sól i pieprz świeżo mielony

- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Aromatyczne, uwodzące bukietem złożonym z nut kwiatowych, owoców cytrusowych, liczi, zielonych gruszek i jabłek okraszonych egzotycznymi przyprawami. W ustach lekkie i świeże, przyjemnie kwasowe, o czystym owocowym posmaku.