Zupa krem z zielonych szparagów

Można je przygotować na wiele sposobów: w formie zapiekanek jako dodatek do makaronu lub risotto albo po prostu gotowane z dodatkiem ciekawego sosu, jak na przykład szparagi z sosem pomarańczowym. Ponieważ ostatnio wiosna nas nie rozpieszczała, postanowiłam przygotować je w wersji pożywnej i rozgrzewającej, czyli jako moją ulubioną zupę krem. Ta prościutka zupa to doskonały sposób, by wydobyć ze szparagów ich niezwykły, niepowtarzalny smak, podkreślony przez dodanie niewielkich ilości innych warzyw – cebuli i selera naciowego. Szparagową zupę krem można podawać z różnymi dodatkami. Ja najbardziej lubię jednak wędzonego łososia i świeży koperek. Dzięki tym elementom cała potrawa zyskuje zupełnie nową jakość. Przygotowanie zupy jest na tyle proste i szybkie, że nie trzeba czekać na specjalną okazję i można zaserwować ją na normalny, codzienny obiad. Zobaczycie, że dzięki temu Wasz dzień od razu nabierze kolorów i nawet, mimo niesprzyjającej pogody za oknem, poczujecie prawdziwą wiosnę.
- 2 łyżki masła
- mała cebula
- ziemniak
- pęczek zielonych szparagów
- łodyga selera naciowego
- bulion warzywny
- sól
- biały pieprz
- gałka muszkatołowa
- wędzony łosoś w plastrach
- świeży koperek
W rondlu roztopić łyżkę masła, dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę i podsmażyć. Kiedy się zeszkli, dodać pokrojonego w kostkę ziemniaka i smażyć 3–4 minuty, cały czas mieszając.
Następnie dodać jeszcze jedną łyżkę masła, wrzucić łodygi szparagów (bez główek), doprawić solą, białym pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej, chwilę podsmażyć. Zalać bulionem, wrzucić łodygę selera naciowego i gotować pod przykryciem 15 minut.
Po tym czasie dodać główki szparagów i gotować kolejne 5 minut. Z zupy wyjąć seler naciowy i kilka główek szparagów, które wykorzystamy do dekoracji zupy. Pozostałe składniki zmiksować blenderem. Podawać z plastrem wędzonego łososia.
Udekorować główkami szparagów i świeżym koprem.

- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
Świeża trawa i biała porzeczka w nosie, świetnie przenikająca się z delikatnymi nutami brzoskwini i pigwy na podniebieniu. Jest to przyjemnie świeże i dobrze zrównoważone wino.