Zupa krem z zielonych szparagów

Można je przygotować na wiele sposobów: w formie zapiekanek jako dodatek do makaronu lub risotto albo po prostu gotowane z dodatkiem ciekawego sosu, jak na przykład szparagi z sosem pomarańczowym. Ponieważ ostatnio wiosna nas nie rozpieszczała, postanowiłam przygotować je w wersji pożywnej i rozgrzewającej, czyli jako moją ulubioną zupę krem. Ta prościutka zupa to doskonały sposób, by wydobyć ze szparagów ich niezwykły, niepowtarzalny smak, podkreślony przez dodanie niewielkich ilości innych warzyw – cebuli i selera naciowego. Szparagową zupę krem można podawać z różnymi dodatkami. Ja najbardziej lubię jednak wędzonego łososia i świeży koperek. Dzięki tym elementom cała potrawa zyskuje zupełnie nową jakość. Przygotowanie zupy jest na tyle proste i szybkie, że nie trzeba czekać na specjalną okazję i można zaserwować ją na normalny, codzienny obiad. Zobaczycie, że dzięki temu Wasz dzień od razu nabierze kolorów i nawet, mimo niesprzyjającej pogody za oknem, poczujecie prawdziwą wiosnę.
- 2 łyżki masła
- mała cebula
- ziemniak
- pęczek zielonych szparagów
- łodyga selera naciowego
- bulion warzywny
- sól
- biały pieprz
- gałka muszkatołowa
- wędzony łosoś w plastrach
- świeży koperek
W rondlu roztopić łyżkę masła, dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę i podsmażyć. Kiedy się zeszkli, dodać pokrojonego w kostkę ziemniaka i smażyć 3–4 minuty, cały czas mieszając.
Następnie dodać jeszcze jedną łyżkę masła, wrzucić łodygi szparagów (bez główek), doprawić solą, białym pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej, chwilę podsmażyć. Zalać bulionem, wrzucić łodygę selera naciowego i gotować pod przykryciem 15 minut.
Po tym czasie dodać główki szparagów i gotować kolejne 5 minut. Z zupy wyjąć seler naciowy i kilka główek szparagów, które wykorzystamy do dekoracji zupy. Pozostałe składniki zmiksować blenderem. Podawać z plastrem wędzonego łososia.
Udekorować główkami szparagów i świeżym koprem.

- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Świeża trawa i biała porzeczka w nosie, świetnie przenikająca się z delikatnymi nutami brzoskwini i pigwy na podniebieniu. Jest to przyjemnie świeże i dobrze zrównoważone wino.