Pulpo a la gallega

Pulpo – ikona galicyjskiej kuchni. Najbardziej popularna wersja to puplo a la gallega lub inaczej polbo a feira z papryką i oliwą. W hiszpańskim miasteczku O Carballino w drugą niedzielę sierpnia odbywa się kulinarna fiesta, w której co roku biorą udział rzesze smakoszy pragnących spróbować najlepszej, tradycyjnie przyrządzonej ośmiornicy po galisyjsku. Podobno podczas „O Carballino la fiesta del pulpo” zjadane jest jej prawie 50 ton.
Ponieważ ośmiornicę można zakupić w naszych polskich marketach, polecam zmierzyć się z tym daniem. Może i surowa ośmiornica nie wygląda zachęcająco, za to odpowiednio przygotowana bosko smakuje. Wystarczy trzymać się podstawowych reguł jej przyrządzania, a wyjdzie soczysta i krucha.
- 1 oczyszczona ośmiornica mrożona (ważąca około 1 kg)
- 1 cebula
- 2 liście laurowe
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- papryka mielona słodka i ostra
- sól morska
- 4 ziemniaki
I teraz wykonujemy czynność, którą Hiszpanie nazywają „straszeniem”, czyli asustar al pulpo. Trzykrotnie wkładamy ośmiornicę do wrzątku na kilka sekund i wyciągamy, po czym gotujemy ją około 30 minut.
Czas gotowania ośmiornicy zależy od jej wielkości. Należy przyjąć, że na każdy kilogram tego morskiego głowonoga rezerwujemy pół godziny gotowania. W międzyczasie w garnku w osolonej wodzie gotujemy ziemniaki – albo całe i później kroimy na plastry, albo od razu dzielimy.
Ugotowaną ośmiornicę tniemy nożyczkami. Dla mnie to najwygodniejszy sposób na jej porcjowanie.
Pokrojoną wydajemy w towarzystwie ziemniaków, obficie skrapiając oliwą z oliwek, posypując papryką i doprawiając świeżo mieloną solą morską.
W Hiszpanii pulpo a la gallega najczęściej podawana jest jako tapas na drewnianej deseczce. Ten sposób też polecam.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Hiszpańskie białe wino półwytrawne o bogatych aromatach brzoskwiń, dojrzałych jabłek i melona wzbogaconych o nuty cytrusowe. W ustach rześkie, pełne i krągłe, o przyjemnym cytrusowym posmaku.