Empanadas
Empanadas, inaczej małe smażone pierożki, są bardzo popularne jako przekąska na południowoamerykańskich stołach. Tak naprawdę empanadas swoje korzenie mają w Argentynie i to z tego kraju wyruszyły na podbój Ameryki Południowej. Przygotowuje się je na dwa sposoby: albo smaży na głębokim oleju, co nadaje im dodatkowo wyjątkowy smak, albo zapieka w piekarniku, przez co na pewno są zdrowszą alternatywą. Tajemnica dobrych empanadas tkwi oczywiście w cieście, chrupiącym, ale jednocześnie miękkim. W zależności od regionu do pierogów mieszkańcy stosują różne nadzienie i podają z rożnymi salsami (inaczej sosami). Jednym z tradycyjnych jest kolumbijski sos aji, będący mieszanką pomidorów, awokado, cebuli, koniecznie dosmaczony ostrą papryką i aromatyczną kolendrą.
- 750 g mąki pszennej
- 180–250 ml ciepłego mleka
- 100 g masła
- 1 żółtko
- ½ łyżeczki soli
- 100 g masła
- 300 g mielonej wołowiny
- 2 szt. cebuli
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- kilka łodyg zielonej cebulki 1 łyżeczka wędzonej mielonej papryki
- 1 łyżeczka chili (opcjonalnie)
- 1 łyżka oregano (najlepiej świeże)
- sól i pieprz do smaku
- 1 jajko
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Smakowite, pełne świeżego owocu (wiśnie, czerwone porzeczki, maliny). W ustach również owocowe, o świetnej kwasowości i miękkich taninach oraz długim, eleganckim posmaku.