Wołowina po burgundzku
Boeuf Bourguignon to klasyczne danie kuchni francuskiej. Delikatne, pachnące ziołami mięso w aksamitnym winnym sosie, podane ze świeżą bagietką wraz z kieliszkiem czerwonego burgunda przyjemnie podkręci smak, wyostrzy zmysły i nasyci. Wołowina po burgundzku idealnie pasuje jako gorące danie podane podczas przyjęcia lub na obiad, bowiem w czasie zimowej aury najlepiej sprawdzają się potrawy jednogarnkowe, gęste i zawiesiste zupy czy warzywne i mięsne gulasze z dodatkiem aromatycznych przypraw. Wybór rozgrzewających potraw jest spory, a wszystko zależy od naszej fantazji oraz jakimi dysponujemy składnikami, ile mamy czasu na przygotowanie i oczywiście w jakim stopniu wymagamy rozgrzania.
- 1 kg mięsa wołowego pokrojonego w dużą kostkę
- 20 dag boczku pokrojonego w małą kostkę
- 12 cebulek szalotek lub 2 średniej wielkości cebule przekrojone na cztery części
- 3 ząbki czosnku posiekane
- 30 dag malutkich pieczarek
- 2 marchewki pokrojone w plastry
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki
- 3 łyżki przecieru z pomidorów (passata)
- 300 ml wytrawnego czerwonego wina
- 300 ml bulionu wołowego
- 2 liście laurowe
- 2 łyżki świeżego tymianku
- 1 łyżka natki pietruszki
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Na bukiet składają się aromaty ciemnych owoców (jagód, czarnych porzeczek), wiśni, z nutą lukrecji, bzu i różanych płatków, w tle rozwijają się natomiast aromaty powideł. Taniny nie dominują nad owocowością, dzięki czemu wino ma przyjemny balans i strukturę.