Wołowina po burgundzku

Boeuf Bourguignon to klasyczne danie kuchni francuskiej. Delikatne, pachnące ziołami mięso w aksamitnym winnym sosie, podane ze świeżą bagietką wraz z kieliszkiem czerwonego burgunda przyjemnie podkręci smak, wyostrzy zmysły i nasyci. Wołowina po burgundzku idealnie pasuje jako gorące danie podane podczas przyjęcia lub na obiad, bowiem w czasie zimowej aury najlepiej sprawdzają się potrawy jednogarnkowe, gęste i zawiesiste zupy czy warzywne i mięsne gulasze z dodatkiem aromatycznych przypraw. Wybór rozgrzewających potraw jest spory, a wszystko zależy od naszej fantazji oraz jakimi dysponujemy składnikami, ile mamy czasu na przygotowanie i oczywiście w jakim stopniu wymagamy rozgrzania.
- 1 kg mięsa wołowego pokrojonego w dużą kostkę
- 20 dag boczku pokrojonego w małą kostkę
- 12 cebulek szalotek lub 2 średniej wielkości cebule przekrojone na cztery części
- 3 ząbki czosnku posiekane
- 30 dag malutkich pieczarek
- 2 marchewki pokrojone w plastry
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki
- 3 łyżki przecieru z pomidorów (passata)
- 300 ml wytrawnego czerwonego wina
- 300 ml bulionu wołowego
- 2 liście laurowe
- 2 łyżki świeżego tymianku
- 1 łyżka natki pietruszki
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Na bukiet składają się aromaty ciemnych owoców (jagód, czarnych porzeczek), wiśni, z nutą lukrecji, bzu i różanych płatków, w tle rozwijają się natomiast aromaty powideł. Taniny nie dominują nad owocowością, dzięki czemu wino ma przyjemny balans i strukturę.