Deska serów
Sery to wyrafinowana przekąska do wina, a dobór win do serów to fascynująca zabawa, która może trwać przez lata. Jeśli raz spróbujecie takiego połączenia, to gwarantuję, że do tego pomysłu będziecie wracać.
Przy komponowaniu deski serów warto zadbać też o urozmaicające dodatki. Jakie? Do serów miękkich mogą to być chrupiące grzanki, orzech włoskie, migdały, rodzynki i żurawina. Sery twarde lubią towarzystwo suszonych owoców moreli, fig i śliwek, świeżej gruszki, miodów lipowy i gryczany, a także konfitury owocowej oraz konfitury z czerwonej cebuli. Pamiętajcie, że dodatki podane do serów, będą miały wpływ na to, które wino wybierzemy, mogą być bowiem harmonijnym uzupełnieniem, ale mogą też wywołać zgrzyt.
Jak dobierać wino do serów?
Właściwie rada jest jedna: próbować, próbować, jeszcze raz próbować. I jako priorytet ustawić dobór ulubionych serów do ulubionych win, metodą prób i błędów.
Jak wybrać ser do czerwonego wina?
Najlepsze będą twarde, długo dojrzewające sery o wyrazistym smaku. Oprócz wielu znanych serów typów serów z całego świata, w połączeniu z dobrze zbudowanym, czerwonym winem świetnie będzie smakował produkowany w Polsce pod marką Skarby Serowara dojrzewający 6 miesięcy Bursztyn. Bardzo lubię jego smak i kryształkową konsystencję. Dla mnie idealnie smakować będzie podany zarówno do włoskiego Brunello di Montalcino jak i primitiwo, do hiszpańskiego tempranillo i francuskiego cabernet sauvignon, a nawet czy kupażu z Bordeaux. Świetnie sprawdzi się również z shiraz z Południowej Afryki i chilijskie carménère.
Do krócej leżakujących serów jak Szafir i Rubin, również powstających pod brandem Skarby Serowara, podałabym nieco delikatniejsze wina.Poniżej przedstawiam przykładową kompozycję deski serów. Podałabym dwa lub trzy wina, dzięki czemu będzie można próbować różnych połączeń, co może być pretekstem do ciekawej dyskusji.
Jakie wino do camemberta i serów pleśniowych?
Do serów o konsystencji miękkiej lub wręcz mazistej, odpowiednie będzie wino z odmiany cabernet sauvignon albo z drugiego końca spektrum – wytrawne wino musujące. Ser z niebieską pleśnią nabiera wyjątkowego smaku podany w towarzystwie słodkiego wina powstającego z winogron pokrytych szlachetną pleśnią, jak sauternes czy tokaj.
- camembert
- ser kozi dojrzewający
- ser z niebieską pleśnią
- twardy ser Bursztyn lub Džiugas
- dojrzewający 36 miesięcy
- oscypek
- winogrona
- seler naciowy
- orzechy
- suszone bakalie
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Klasyczny riojański kupaż. W nosie słodkie, czyste aromaty czerwonych wiśni i jeżyn lekko wzbogacone o nuty waniliowe. Na podniebieniu atakuje dojrzałym czerwonym owocem charakterystycznym dla odmiany garnacha, potem pojawiają się smaki korzenne i nuty balsamiczne. Przyjemne, zbalansowane, o długim finiszu.