Pasztet wege z soczewicy

Oto i obiecany przepis na drugi z pasztetów – tym razem taki, który zadowoli nawet najbardziej zagorzałych mięsożerców. Serio, jeśli ktoś nie wie, z czego jest zrobiony, może się pomylić! Bazą pasztetu jest brązowa soczewica (można ewentualnie zamienić na zieloną) i kasza jaglana, ale o jego smaku decyduje co innego: przyprawy korzenne, sos sojowy dostarczający niezbędnego smaku umami i najważniejsze – dużo długo karmelizowanej cebulki podlanej wódką Starzona w beczce Dwór Sieraków. Dodatek alkoholu sprawi, że całość nabierze wytrawnych „whiskowych” aromatów. W efekcie otrzymamy prawdziwie świąteczny pasztet o głębokim, intensywnym smaku i kremowej konsystencji.
Przepis na poprzedni wege pasztet znajdziecie tutaj (klik)
- 200 g brązowej soczewicy
- 100 g kaszy jaglanej
- 100 ml oleju + kilka łyżek do smażenia
- ½ szklanki zmielonych orzechów włoskich
- 4 średnie cebule
- 150 ml wódki Starzonej w beczce Dwór Sieraków
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 4 ziarenka jałowca
- 4 goździki
- 2 liście laurowe
- świeżo starta gałka muszkatołowa
- 3 łyżki sosu sojowego
- ½ łyżeczki majeranku
- ½ łyżeczki cząbru
- sól i pieprz

- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
Wódka wydestylowana z żyta, kukurydzy i jęczmienia, a następnie leżakowana przez 36 miesięcy w dębowych beczkach. W jej złożonym bukiecie wyczuwalne są słodkie nuty wanilii oraz jabłek i gruszek. Oko cieszy jasnobursztynowy kolor.