Kulebiak z łososiem
Ciasto francuskie nadaje temu daniu niezwykłej lekkości.
Składniki
Przygotowanie
Kulebiak zazwyczaj kojarzy nam się z kapustą i ciastem drożdżowym – ten staropolski oczywiście. My jednak, jak sami dobrze wiecie, staramy się próbować wszelkich kombinacji, by wydobywać z potraw coraz to nowsze smaki. Tym razem zdecydowaliśmy się na ciasto francuskie, które nadaje temu daniu niezwykłej lekkości. W nadzieniu zaś znajdziecie łososia z pieczarkami.
Składniki
Na 20 minut przed rozpoczęciem przygotowywania potrawy wyjmujemy filet z łososia z lodówki.
Cebulę siekamy w kostkę i podsmażamy na maśle. Gdy zacznie się rumienić, dodajemy pokrojone w plastry pieczarki i podsmażamy do momentu, gdy puszczą sok i się zrumienią.
Filet z łososia oczyszczamy, a następnie oprószamy solą i młotkowanym pieprzem.
Ciasto francuskie rozwijamy i na jego środku rozkładamy składniki, pozostawiając tyle wolnej przestrzeni, aby móc za chwilę zamknąć farsz w środku płatu ciasta.
Układamy pas pieczarek, a na nim filet z łososia. Następnie nacinamy.
Boki ciasta nacinamy w pasy pod kątem 45° i następnie na przemian powstałymi pasami oplatamy farsz do uzyskania warkocza. Tak przygotowany kulebiak smarujemy roztrzepanym jajkiem.
Pieczemy około 35 minut w temperaturze 200–220°C (w zależności od przepisu na opakowaniu ciasta francuskiego).
- 800 g filetu z łososia bez skóry
- 250 g pieczarek
- 1 mała cebula
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 1–2 łyżki masła
- jajko
- sól
- pieprz
Top przepisy
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Polecane wina
Milton Park ChardonnayDolina Barossa, Australia
Sprawdź
Świeże i lekkie australijskie chardonnay z doliny Barossy o czystym i eleganckim bukiecie pełnym aromatów owocowych (brzoskwinie, gruszki, cytrusy) i przemieszanych z nutami kwiatowymi.