Czekoladki z suszonymi owocami
Lubię czekoladę, zwłaszcza jesienią. Wtedy zazwyczaj szukam pomysłów na wykorzystanie suszonych owoców. Czasem zdarza mi się przygotować suszone śliwki z czekoladowym ganaszem, a innym razem pada na szybki deser jak ministrudle z suszonymi owocami. Tym razem padło na czekoladowe kropelki (tak te czekoladki nazywają moje pociechy). W sumie nie ma przy nich wiele pracy, należy tylko zwrócić uwagę na temperaturę czekolady. Do ich wykonania można użyć dowolnych suszonych owoców, a nawet orzechów. W zależności od tej decyzji będzie trzeba tylko zmienić podane do towarzystwa wino lub alkohol, który swymi aromatami nawiąże do składników. Ja wybrałam jako dodatek kieliszek słodkiej Wódki Dwór Sieraków z Czarnego Bzu, ale z pewnością sprawdzą się tu również inne wódki z serii Dwór Sieraków, a także porto, brendy, koniak czy madera. Gdybym miała wybierać, byłoby mi się trudno zdecydować – każdy z wymienionych trunków uwodzi innym aromatem, mocą i intensywnością smaku. Decyzja z pewnością za każdym razem będzie zależeć od pogody, nastroju i tego, co mamy akurat w piwniczce. Zawsze idealną receptą na wątpliwości jest testowanie, tylko ono pozwala odnaleźć idealny smak i wybrać idealne połączenie. Każdy z nas ma inny gust i w tej różnorodności zawsze należy doszukiwać się piękna. Skosztujcie sami.
- 200 g gorzkiej czekolady 75%
- 30 sztuk suszonych owoców (śliwek, moreli, fig)
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Wódka wyprodukowana na bazie spirytusu zbożowego i czarnego bzu, uszlachetniona dodatkami owocowymi, korzennymi i ziołowymi. Pierwsze wrażenie słodyczy w nosie delikatnie przykrywa migdałowa goryczka. Otwierając się w kieliszku, wódka uwalnia aromaty ajerkoniaku, a po chwili karmelu, tostów, dymu i beczki. W ustach dobrze zbudowana, wręcz gęsta, z dojmującą słodyczą suszonej śliwki, jeżyn i owoców lasu.