Słynne austriackie czekoladki, czyli Mozartkugeln
Mozartkugeln to słynne salzburskie czekoladki w kształcie kuli, stworzone w 1890 roku przez cukiernika Paula Fürsta. Te oryginalne, ręcznie robione według pilnie strzeżonej receptury, dostaniemy jedynie w czterech sklepach firmowych w Salzburgu, których właścicielem jest prawnuk Paula Fürsta. Autorski pomysł obtoczenia pistacji w marcepanie, nugacie, a na końcu zanurzenia kuli w czekoladzie w niedługim czasie zachwycił klientów cukierni przy salzburskiej Brodgasse 13. Sławę tej słodkości przypieczętował złoty medal przyznany cukiernikowi w 1905 roku przez jury Wystawy Paryskiej. Wybierając się do Salzburga, nie zapomnijcie skosztować niebieskich kuleczek i przywieźć małego pudełeczka znajomym! Ja postanowiłam spróbować swoich sił i troszkę eksperymentując, wykonałam własną wersję słynnych czekoladek. Choć podaję Wam możliwą do wykonania przy zachowaniu proporcji liczbę 60 kulek, to sama wykonałam ich zaledwie 40 – były one bowiem zdecydowanie większe od tych tworzonych przez Paula Fürsta. Wykonując je po raz pierwszy, wątpiłam w wykonalność zadania polegającego na obtoczeniu jednej warstwy w drugą. Przepis początkowo lekko mnie przeraził, z resztą przeczytajcie sami! „Nugat rozgnieść palcami na placuszek, umieścić w nim porcję pistacji. Następnie umieścić nugat na marcepanie i formować kulki, a całość zanurzyć w czekoladzie”. Wtedy wydawało mi się to niewykonalne, jednak dziś z uśmiechem na twarzy przyznaję, że to możliwe, a efekt choć nie ma idealnej kulistej formy, jest pyszny i pasuje zarówno do słodkiego wina, jak i do mocniejszych trunków.
- 200 g nugatu
- 200 g marcepanu
- 2 łyżki wiśniówki
- 10 g pistacji, drobno posiekanych
- 175 g cukru pudru
- 200 g czekolady gorzkiej (70%)
- 2 łyżeczki tłuszczu kokosowego
Marcepan
- szklanka cukru
- 100 ml wody
- 400 g mielonych obranych migdałów
- łyżka olejku migdałowego
- 200 g cukru pudru
Nugat
- 5 białek
- 300 g cukru
- ½ szklanki wody
- 250 g miodu
- 400 g orzechów laskowych
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Luksusowa Brandy de Jerez wyprodukowana w apelacji Jerez ze szczepu palomino. Ma jasnobursztynowy kolor, subtelny aromat z nutami karmelu, wanilii, tostów i wina. W ustach delikatnie wytrawna z prażonymi migdałami i rodzynkami w tle.