Sernik świąteczny

Święta, zwłaszcza Wielkanocne, bez sernika obyć się nie mogą. Przepisów jest wiele i czasem sama nie wiem, na który się zdecydować. Jakiś czas temu dostałam od sąsiadki recepturę na sernik z kruchym spodem i delikatną bezą, na której, jeśli chcemy, pojawi się rosa. Tajemnica bezy tkwi w czasie jej pieczenia. Jeśli trwa to około 8–10 minut, pojawi się ona na wierzchu po ostudzeniu ciasta, a sama beza będzie lekko ciągnąca i lepka, jeśli jej czas pieczenia wydłużymy do 15–20 minut, otrzymamy tradycyjną pierzynkę. Przepis pozwala również na „regulowanie” konsystencji ciasta. Jeśli użyjemy całej ilości mleka, otrzymamy sernik o konsystencji musu, jeśli jednak zdecydujemy się na użycie tylko 1 szklanki, lub w ogóle z niego zrezygnujemy, otrzymamy ciasto zwarte i gęste. To jeden z tych deserów, którego smak nigdy się nie nudzi, a wspomnienie o nim sprawia, że zaczyna cieknąć ślinka i nie pozostaje wtedy nic innego, jak uzupełnić potrzebne produkty i zabrać się do pieczenia. Wykonanie nikomu nie sprawi problemu. Samo pieczenie i studzenie ciasta jest troszkę czasochłonne (jak to przy serniku), ale efekt końcowy wart jest poświęcenia. Polecam podanie go w towarzystwie słodkiego wina Tokaji Szamorodni Édes o subtelnym, eleganckim aromacie miodu, rodzynek, melona i polnych kwiatów z nutą migdałów. Jego krągły, wręcz jedwabisty smak jest wspaniałym dopełnieniem deseru.
- 30 dag mąki
- 10 dag cukru pudru
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 10 dag masła lub margaryny w temperaturze pokojowej
- skórka starta z 1 cytryny
- 1 kg białego, mielonego sera
- maksymalnie 3 szklanki mleka (ja daję 2)
- ½ szklanki oleju
- 2 jajka
- 4 żółtka
- 1 szklanka cukru
- 2 budynie śmietankowe
- 6 białek
- 2 szklanki cukru pudru

- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Wino z charakterystycznymi dla tokajów samorodnych aromatami cytrusów, wanilii i szlachetnej pleśni oraz dominacją w ustach miodu, brzoskwini i tropikalnych owoców. W ustach soczyste owoce, kremowa tekstura, wibrująca kwasowość i długi finisz.