Alzacki sposób na mięso w cieście
To ostatni alzacki wpis. W sumie zebrałam dla Was sześć dań i sześć słynnych alzackich szczepów, z których powstają wspaniałe wina. Doceniane szczególnie w letnie dni, gdyż można podać je do lekkich dań, sałatek czy ryby lub jako aperitif. Prezentowałam już szczepy: gewürztraminer, pinot gris, riesling, muscat oraz sylvaner. Dziś przyszedł czas na pinot blanc. Jak pisze Michał Bardel, historycznie jest to ostatnie, najmłodsze i najbardziej „białe” pokolenie wielkiej rodziny pinotów – dziecko „szarego” pinot gris, które z kolei miało za swego rodzica czerwone pinot noir. Związane z Alzacją bardziej niż z jakimkolwiek innym winiarskim regionem świata. Nie jest to odmiana silnie aromatyczna, nie ma też w sobie nadzwyczajnej świeżości – jej zalety leżą gdzie indziej. Daje wina o silnej, zwalistej budowie, często mineralne, krystaliczne, w stylu nieco podobne do chardonnay (z którym przez długie lata bywało mylone). W samej Alzacji pinot blanc bywa winifikowane łącznie z pokrewną sobie odmianą auxerrois, podsiadającą niemal identyczną charakterystykę organoleptyczną (większe różnice między tymi siostrzanymi szczepami widać w Niemczech). Ascetyczne w pierwszym nosie, po dłuższym dotlenieniu uwalnia bukiet cytrusowo-jabłkowy, nierzadko wzbogacony delikatnie zapachem migdałów. Jedno z piękniejszych win do zestawiania z delikatnymi pasztetami (cielęcymi, króliczymi, wieprzowymi – raczej nie z dziczyzną), z duszoną cielęciną, sałatkami z odrobiną winegretu. Zgodnie z sugestią Michała, prezentuję Wam dziś przepis na alzacki „pasztet” w cieście. Wyrazisty, a zarazem delikatny, wspaniale łączy się z krągłym Pinot Blanc o przyjemnym aromacie brzoskwiń, kwiatów czarnego bzu i rześkim posmaku.
- 36 dag mąki
- płaska łyżeczka soli
- 18 dag zimnego masła
- 6–7 łyżek zimnej wody
- 1 kg mielonego mięsa wieprzowego
- 1 czerstwa bułka
- 2 jajka
- 1 żółtko, lekko roztrzepane
- 1 szklanka mleka
- 1 cebula
- 7 dkg masła
- 1 ząbek czosnku
- sól, pieprz, szczypta gałki muszkatołowej
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Piękna żółtozłota, niemal bursztynowa barwa. W nosie bogactwo aromatów: pigwa i brzoskwinia, z nutami miodu i tostów, podbite przez wyczuwalną na podniebieniu brioszkę i akcenty dymne. Całość jest potężna i harmonijna, na finiszu zaakcentowana przez ciekawe nuty cytrusowe.