Mrożony makowiec

Nasza odpowiedź na to, aby duch tradycji pozostał w te Święta w zgodzie z zapałem i potrzebą wprowadzania kulinarnych nowinek.
Mrożony makowiec
Składniki
Przygotowanie

Proponowałam już piernikowo-czekoladowy sernik na święta w ubiegłym roku, ale tym razem proponuję, aby na wszystkich świątecznych stołach prócz tradycyjnych wypieków pełnych bakalii, maku i skórki pomarańczowej pojawił się mrożony makowiec podany z gorącym sosem z pomarańczy.

To lekka, delikatna, nie zbyt słodka, ale dzięki dodatkom bardzo świąteczna propozycja, która kończy 5-daniowe świąteczne menu tworzone przez Janusza Fica, szefa kuchni Dworu Sieraków. Nasza odpowiedź na to, aby duch tradycji pozostał w te Święta w zgodzie z zapałem i potrzebą wprowadzania kulinarnych nowinek.

Składniki Ciasto
  • 10 jaj
  • 25 dag cukru
  • 500 ml śmietany 30%
  • 20 dag bakalii
  • 15 dag maku
sos pomarańczowy
  • 2 pomarańcze
  • 2 łyżki cukru
Jaja ubijaj na parze z cukrem, aż nabiorą konsystencji gęstego kremu. Odstaw. W osobnym naczyniu ubij na sztywno śmietanę, następnie połącz ją z masą jajeczną, makiem i bakaliami. Przelej do formy (keksówki), wstaw do zamrażarki na całą noc.

Jedną pomarańczę filetuj, z drugiej wyciśnij sok, dodaj cukier, całość karmelizuj na patelni, dodając startą skórkę z pomarańczy.

Porcje mrożonego makowca ułóż na talerzu, polej gorącym sosem, dekoruj świeżą skórką z pomarańczy.

Deser pełen bakaliowych aromatów przypominających nam świąteczne ciasta. Jest jednak dużo lżejszy od klasycznych makowców czy keksów. Dominantą smakową są tu pomarańcze w ciepłym sosie. Mocno aromatyczne, słodkie, ale z lekką nutą goryczy. Idealne będzie wino również mocno aromatyczne, lecz niezbyt słodkie. Jest ich mnóstwo – począwszy od tokajskich z późnego zbioru, a na rocznikowych sauternesach skończywszy.
Top przepisy
  • Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
Nasze ulubione
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Janusz Fic
Autor przepisu: Janusz Fic

Szef kuchni restauracji w Dworze Sieraków. Gotowanie ma we krwi – kulinarne szlify zdobywał w rodzinnej restauracji. Potem został kucharzem w restauracji hotelu Gródek w Krakowie. Kolejnymi krokami w karierze była praca w charakterze szefa kuchni w restauracjach krakowskich hoteli Grand i Francuskiego.

 

Janusz jest miłośnikiem kuchni polskiej, włoskiej i francuskiej. Ceni sobie regionalne produkty. Jego pasja do wykorzystywania naturalnych składników. Został jednym z 12 finalistów konkursu magazynu „Kuchnia” „Kucharz – odkrycie roku 2014”. W latach 2014, 2015, 2016 otrzymał dwie czapki Gault&Millau. W 2016 roku zajął także drugie miejsce w kategorii dla najlepszej przystawki w 9. edycji Wine & Food Noble Night.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel