Pieczony kurczak z topinamburem i cytryną

Moi przyjaciele są bardzo sprytni. Doskonale wiedzą, co mi podarować. Tak, żeby sprawić mi przyjemność, a równocześnie mieć z tego korzyść dla siebie. Kiedy przy okazji ostatnich urodzin dostałam „Jerozolimę” Yotama Ottolenghi i Samiego Tamimi, bardzo się ucieszyłam. Od razu zaczęłam kartkować, przeglądać i czytać. Jak najszybciej chciałam coś z tej książki przygotować. Na pierwszy ogień poszło coś prostego – szakszuka. Choć już nieraz robiłam tę potrawę, to ta według receptury z „Jerozolimy” wyszła wyjątkowo pyszna. Postanowiłam więc zmierzyć się z czymś bardziej wyrafinowanym. Wybrałam kurczaka z topinamburem i cytryną, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dla mnie ten kurczak to dzieło doskonałe. Fantastyczna, wyważona kompozycja smaków, bogactwo aromatycznych przypraw. Poezja! Wraz z przyjaciółmi wylizaliśmy talerze do czysta i zgodnie uznaliśmy, że ten prezent to był naprawdę genialny pomysł.
- 450 g topinamburów
- 3 łyżki soku z cytryny
- 8 udek kurczaka
- 12 szalotek
- 12 dużych ząbków czosnku
- 1 średnia cytryna
- 1 łyżeczka nitek szafranu
- 50 ml oliwy
- 1½ łyżki ziaren różowego pieprzu, lekko zmiażdżonych
- świeży tymianek i estragon
- 2 łyżeczki soli
- ½ łyżeczki czarnego pieprzu
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Aromatyczne białe wino wytrawne z Izraela roztaczające zapach świeżych brzoskwiń, moreli i kwiatów przemieszany z niuansem przyprawowym. W ustach bogate, dobrze zbudowane, eleganckie.