Pieczony kurczak z topinamburem i cytryną
Moi przyjaciele są bardzo sprytni. Doskonale wiedzą, co mi podarować. Tak, żeby sprawić mi przyjemność, a równocześnie mieć z tego korzyść dla siebie. Kiedy przy okazji ostatnich urodzin dostałam „Jerozolimę” Yotama Ottolenghi i Samiego Tamimi, bardzo się ucieszyłam. Od razu zaczęłam kartkować, przeglądać i czytać. Jak najszybciej chciałam coś z tej książki przygotować. Na pierwszy ogień poszło coś prostego – szakszuka. Choć już nieraz robiłam tę potrawę, to ta według receptury z „Jerozolimy” wyszła wyjątkowo pyszna. Postanowiłam więc zmierzyć się z czymś bardziej wyrafinowanym. Wybrałam kurczaka z topinamburem i cytryną, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dla mnie ten kurczak to dzieło doskonałe. Fantastyczna, wyważona kompozycja smaków, bogactwo aromatycznych przypraw. Poezja! Wraz z przyjaciółmi wylizaliśmy talerze do czysta i zgodnie uznaliśmy, że ten prezent to był naprawdę genialny pomysł.
- 450 g topinamburów
- 3 łyżki soku z cytryny
- 8 udek kurczaka
- 12 szalotek
- 12 dużych ząbków czosnku
- 1 średnia cytryna
- 1 łyżeczka nitek szafranu
- 50 ml oliwy
- 1½ łyżki ziaren różowego pieprzu, lekko zmiażdżonych
- świeży tymianek i estragon
- 2 łyżeczki soli
- ½ łyżeczki czarnego pieprzu
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Aromatyczne białe wino wytrawne z Izraela roztaczające zapach świeżych brzoskwiń, moreli i kwiatów przemieszany z niuansem przyprawowym. W ustach bogate, dobrze zbudowane, eleganckie.