Wielkanocny barszcz na serwatce
Na świątecznym stole nie może zabraknąć wykwintnej zupy. W tym roku postanowiłam przygotować tradycyjny barszcz. Wydawać by się mogło, że barszcz to barszcz – nic szczególnego. W tym jednak przypadku sekret jego wyjątkowego smaku tkwi w jednym tajemniczym składniku – kieliszku czerwonego wytrawnego wina dodawanego w trakcie gotowania. Dzięki temu z pozoru zwykły barszcz nabiera charakteru. Można tak jak ja pójść na łatwiznę i wykorzystać gotowy zakwas buraczany (ja sięgnęłam po sprawdzony już zakwas od benedyktynów z Tyńca) lub kilka dni wcześniej przygotować własny. Wystarczy do szklanego słoja włożyć 1 kilogram pokrojonych buraków, zalać letnią przegotowaną wodą, a na wierzchu ułożyć kromkę razowego chleba (najlepiej pieczonego na zakwasie). Odstawić słój na 4–5 dni przykryty ściereczką w temp. pokojowej. Po tym czasie zakwas będzie gotowy.
- duża porcja włoszczyzny
- pół litra serwatki
- szklanka zakwasu buraczanego
- kieliszek czerwonego wytrawnego wina
- pół szklanki śmietany
- łyżka mąki
- sok z połowy cytryny
- 3 suszone grzyby
- 2–3 ząbki czosnku
- 2 listki laurowe
- 2–3 goździki
- koperek
- sól
- 3–4 ziarenka ziela angielskiego i czarnego pieprzu
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Węgierskie białe wino z czerwonych winogron (blanc de noir) znad Balatonu. W nosie świeże śliwki, nuty mineralne i dymne, odrobina solonego masła.