Sałatka z kaczką i boczniakami

Czas na małą zmianę – śladami średniowiecznych mnichów proponujemy do podania z belgijskim piwem Grimbergen Blond.
Sałatka z kaczką i boczniakami
Składniki
Przygotowanie

Dziś pora na zmianę. Tę pogodową każdy z nas już odczuł.

Teraz czas na apetyczną. W dodatku podaną z nowym towarzyszem. Wyjątkowo nie z winem, choć pomysłów mam kilka, ale z piwem. Belgijskim piwem Grimbergen Blond.

Zacznijmy od początku.

W średniowieczu mnisi z opactwa Grimbergen wierzyli, że piwo jest zdrowsze niż woda i podawali je strudzonym wędrowcom, by ugasić ich pragnienie.

Grimbergen to miejscowość położona w północnej Belgii. W 1128 roku założono tam klasztor, który miał zapisać się w pamięci długą i burzliwą historią oraz wyśmienitym piwem. Mimo że aż trzy razy opactwo strawił pożar, za każdym razem powstawało ono jak Feniks z popiołów. Wraz z nim przetrwała receptura legendarnego piwa Grimbergen.

Na polskim rynku obecne są trzy Grimbergeny: Blonde, Double oraz Blanche.

Piwa są wyjątkowe, każde inne, bardzo charakterne. Coraz łatwiej będzie ich skosztować, bo od kwietnia prężnie zdobywają polskie restauracje – ich lista jest dostępna na www.bractwofeniksa.pl

Do złożonej kompozycji aromatów piwa Grimbergen Blond wraz z Januszem Ficem, szefem kuchni Dworu Sieraków, zaproponowaliśmy sałatkę z kaczką, boczniakami i pomarańczą, jedną z wielu propozycji dań idealnie komponujących się z trzema rodzajami piwa Grimbergen. Stworzyliśmy folder pełen „Kulinarnych inspiracji”, który swą premierę będzie miał w najbliższy piątek podczas kolacji w Dworze Sieraków, szczegóły tutaj. Są jeszcze wolne miejsca, więc gorąco zapraszam.

Składniki
  • 1 filet z kaczki ze skórą
  • 1 pomarańcza
  • mieszanka sałat według własnego uznania
  • 1 łyżka orzechów pinii
  • 50 g boczniaków
  • sól, pieprz
Rozgrzać patelnię i wrzucić na nią orzechy. Prażyć do uzyskania rumianego koloru. Gotowe ściągnąć z patelni, a na ich miejsce położyć filet z kaczki skórą do dołu. Doprawić ją solą i pieprzem do smaku. Smażyć na wolnym ogniu do uzyskania zadowalającego stopnia wysmażenia. Pozostawić do wystudzenia na ok. 10 min.

Do wytopionego z kaczki tłuszczu wrzucić porwane w paski boczniaki i smażyć ok. 2 min. Lekko posolić, pamiętając o tym, że wcześniej soliliśmy kaczkę. Usmażone boczniaki odłożyć do przestygnięcia.

Z pomarańczy wykroić filety.

Do mieszanki sałat dodać prażone orzechy, boczniaki, plasterki kaczki i filety z pomarańczy.

Całość polać sosem pozostałym na patelni.

Podawać w towarzystwie Grimbergen Blonde, które doskonale łączy się z mięsem kaczki, nutą orzechów i słodko-kwaśnym smakiem sałatki.
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Janusz Fic
Autor przepisu: Janusz Fic

Szef kuchni restauracji w Dworze Sieraków. Gotowanie ma we krwi – kulinarne szlify zdobywał w rodzinnej restauracji. Potem został kucharzem w restauracji hotelu Gródek w Krakowie. Kolejnymi krokami w karierze była praca w charakterze szefa kuchni w restauracjach krakowskich hoteli Grand i Francuskiego.

 

Janusz jest miłośnikiem kuchni polskiej, włoskiej i francuskiej. Ceni sobie regionalne produkty. Jego pasja do wykorzystywania naturalnych składników. Został jednym z 12 finalistów konkursu magazynu „Kuchnia” „Kucharz – odkrycie roku 2014”. W latach 2014, 2015, 2016 otrzymał dwie czapki Gault&Millau. W 2016 roku zajął także drugie miejsce w kategorii dla najlepszej przystawki w 9. edycji Wine & Food Noble Night.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel