Wątróbka z karmelizowanym jabłkiem

Zapraszam na małą, kulinarną ekopodróż z ekoprzekąską i ekowinem. Od razu przyznam, że nie kupiłam produktów w certyfikowanym sklepie ze zdrową żywnością, ale u zaprzyjaźnionych hodowców. Mieszkam z dala od miasta – z jednej strony jest to logistycznie trudne, a z drugiej mam sprawdzone miejsca, w których zaopatruje się w lokalne produkty. Moda na wszystko, co naturalne i zdrowe zatacza coraz szersze kręgi. Z jednej strony trudno się dziwić, z drugiej zaś jest to nieco zaskakujące – dla mnie od zawsze taki sposób odżywiana i uprawy roślin był naturalny. W dużej mierze dlatego, że nigdy nie dałam się zwieść gotowym czy mocno przetworzonym daniom, które prócz wygody przygotowania nie mają w sobie nic wartościowego. Zawsze korzystałam z naturalnych produktów, świeżych warzyw i owoców, częściowo hodowanych we własnym ogrodzie. Dzisiejsza przekąska z wątróbką, karmelizowanymi jabłkami i aromatycznym tymiankiem tworzy idealne połączenie z francuskim winem Montmija La Chapelle Chardonnay 2015 z winiarni Les Domaines Auriol prowadzącej uprawę winorośli zgodnie z zasadami organiki i biodynamiki. Jak ładnie określiła to producentka Claude Vialade: „taka uprawa na nowo ożywia gleby, pozwala na pozytywną interakcję między ziemią, klimatem i winoroślą”. Prócz takiej filozofii upraw, której mocno przyklaskuję, mogę bez wahania polecić produkowane w całkowicie organicznej winnicy chardonnay. Jest na swój sposób niezwykłe, subtelne, o wyraźnych owocowych aromatach, z nutką tymianku – doskonałe zarówno do połączeń kulinarnych, jak i do podania jako aperitif. A jeśli zechcecie dowiedzieć się więcej o winach organicznych i biodynamicznych, polecam sięgnąć po najnowszy tom Vademecum Czasu Wina „Wina organiczne”.
- 35 dag wątróbki z gęsi lub z kurcząt
- szklanka mleka
- 4 łyżki mąki
- jabłko
- 3–4 łyżki miodu akacjowego lub kwiatowego
- 4 gałązki świeżego tymianku
- 4 kromki chałki lub bułki pszennej
- 2 łyżki oleju
- sól
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Świeże wino o intensywnie owocowym bukiecie zdominowanym przez aromaty żółtych owoców przeplecione z nutami cytrusowymi, białej brzoskwini, ananasa, świeżych migdałów oraz kwiatu jaśminu. Na podniebieniu żywiołowe i złożone, krągłe, owocowe, z lekkim kwiatowym akcentem i rześkim, cytrusowym finiszem.