Tort Genueński – na 30 urodziny

Tym razem zapach czekolady i orzechów rozchodził się po domu od wczorajszego wieczora. Wspaniale było się obudzić i cieszyć tym aromatem. A gdy dojechałam do pracy, rozszedł się po całym biurze. Świetny początek dnia :-)!
Tort Genueński – na 30 urodziny
Składniki
Przygotowanie

Kiedy planuję ciasta i tort na urodziny, wybieram przynajmniej jeden zupełnie nowy przepis. Do obdzielenia słodkościami mam przynajmniej 30 osób! Ponieważ trudno mi się zdecydować na jeden rodzaj, kończy się na kilku propozycjach.

Tym razem zapach czekolady i orzechów rozchodził się po domu od wczorajszego wieczora. Wspaniale było się obudzić i cieszyć przyjemnym aromatem. A gdy dojechałam do pracy, rozszedł się po całym biurze. Świetny początek dnia :-)

Przywitałam zatem moich kolegów i koleżanki delikatnym tortem genueńskim przykrytym puszystym musem czekoladowym oraz snikersem przygotowanym dla lubiących bardzo słodkie wypieki z nieprzyzwoitą ilością cukru na centymetr kwadratowy.

Jako że przepis na snikers znajdziecie tu, chcę podzielić się z Wami przepisem na tort genueński, który wyszedł wyśmienicie. Jest wyrazisty i puszysty i przepięknie pachnie czekoladą. Pasuje zarówno do filiżanki mocnej kawy, jak i do lampki Porto Kopke Fine Tawny – niezwykłego wina o orzechowym aromacie i gładkiej, wręcz aksamitnej strukturze.

Składniki Biszkopt czekoladowy
  • 6 dag masła
  • 4 jajka
  • ½ szklanki cukru
  • ½ szklanki mąki
  • 6 dag kakao
Krem
  • ¾ szklanki cukru
  • 3 jajka
  • 3 żółtka
  • łyżka kakao
  • 200 ml śmietany kremówki
  • 10 dkg masła
  • 1½ tabliczki gorzkiej czekolady
  • łyżka likieru kawowego
Składniki podaję na okrągłą blachę o średnicy 24 cm (na dużą kwadratową powinno podwoić się składniki, inaczej nie będzie zbyt wysokie). Biszkopt Formę wyłożyć papierem do pieczenia. W rondelku roztopić masło i przestudzić. Białka ubić na sztywną pianę, powoli dodać cukier i ubijać, aż białka będą szkliste (wtedy nie opadną przy dodawaniu pozostałych składników). Do ubitych białek dodać żółtka, mąkę i kakao, delikatnie wymieszać. Mieszając powoli wlewać masło.

Piec 25 minut w temperaturze 170°C. Biszkopt wystudzić, przełożyć do formy wyłożonej papierem. Mus czekoladowy Oddzielić 6 żółtek i dać je do garnka lub metalowej miski, dodać ⅓ cukru, kakao i śmietanę. Miskę umieścić nad garnkiem z gotującą się wodą. Połączyć składniki i mieszać do momentu, aż masa znacznie zgęstnieje. Odstawić na bok, dodać masło i czekoladę oraz likier.

Mieszać do połączenia składników. 3 białka ubić na sztywną pianę i powoli dodać pozostały cukier – ubijać, aż będą szkliste.

Połączyć z masą i wyłożyć ją na biszkopt. Chłodzić co najmniej 4 godziny (najlepiej całą noc).

Dekorować płatkami czekolady.

Smacznego!
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
Nasze ulubione
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Anna Miodońska
Autor przepisu: Anna Miodońska

Jej główną pasją jest fotografia i gotowanie. Wielbicielka zarówno domowej, jak i eksperymentalnej kuchni, a przy tym mistrzyni wypieków i deserów, ciągle poszukuje nowych smaków oraz najlepszych połączeń win z potrawami. Jest wyznawczynią zasady, że gotowanie ma sprawiać przyjemność, więc często rezygnuje z dań czasochłonnych. Wierzy, że smacznie, zdrowo i szybko da się stworzyć smaki wyjątkowe. A to pozwala na znalezienie czasu na relaks i kieliszek dobrego wina w zaciszu ogrodu. Autorka publikacji kulinarnych oraz wielu przepisów, stylizacji i fotografii zawartych w blogu Wino i kuchnia. Przez wiele lat pracowała w redakcji „Czasu Wina”, dziś jest dyrektorem artystycznym Grupy Dom Wina.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel