Perkedel Ikan, czyli papryka nadziewana rybą

W poszukiwaniu odpowiedzi przeniosłam się na drugą półkulę pachnącą przyprawami i morzem. Oczywiście w wyobraźni oraz w kuchni. Za przewodnik posłużyła mi książka kucharska, dość nietypowa, podobnie jak imię i nazwisko jej autorki. Biruta Markuza, bo o niej mowa, spędziła wiele lat na Antypodach i wyspach Pacyfiku. Swoje doświadczenia i wybrane przepisy opisała w książce Smak Tropików. Kuchnie Pacyfiku. Zmieściła w niej kawał świata – począwszy od Chin, przez Indie, Indonezję, Nową Gwineę, na Australii i Nowej Zelandii skończywszy, a opisywane przez nią zwyczaje kulinarne praktykowane są przez ponad połowę ludzkości! (Nasze eurocentryczne przekonanie o egzotyczności tej kuchni warto by przy okazji zweryfikować.) Autorka najpierw opisuje specyfikę kuchni regionu czy kraju, potem przechodzi do subiektywnego wyboru przepisów, podpowiadając w nich, czym można zastąpić produkty trudno osiągalne w Polsce. Szkoda tylko, że książka jest tak ubogo ilustrowana. Zamysł wydawcy, by przede wszystkim słowami opisać niezwykłość i bogactwo proponowanych potraw, moim zdaniem nie do końca się sprawdza. Mimo to książkę polecam – można w niej znaleźć mnóstwo inspirujących przepisów i ciekawych informacji. Wybrałam z niej przepis pochodzący z indonezyjskiej wyspy Ambon. Uwielbiam nadziewaną paprykę, kocham ryby, smak orzechów laskowych i kolendry. Połączenie ze słodkim kokosem dodaje rybie charakteru. Proszę uważać na kminek i liście selera – zbyt duża ilość może sprawić, że potrawa będzie gorzka. Nie żałować cytryny! Do delikatnie pikantnej Perkedel Ikan proponuję wino z końca świata, czyli nowozelandzkie sauvignon blanc. Lekkie, wytrawne, rześkie wino, które doskonale komponuje się zarówno z grillowanymi warzywami, jak i rybą.
- 6 strąków papryki
- olej do smażenia
- 30 dag filetów z ryby bez ości (sola, dobrej jakości mintaj lub inna delikatna biała ryba)
- 1 łyżeczka ziaren kolendry lub 1 łyżka posiekanej kolendry
- ¼ łyżeczki kminku (najlepiej w ziarnach)
- 5–6 orzechów laskowych (w oryginale orzechy kemami)
- ¼ szklanki wiórków kokosowych (w oryginale ½ szklanki kopry)
- 1 łyżka posiekanych liści selera (mogą być liście selera naciowego)
- 2 jajka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (w oryginale krochmal ryżowy)
- 1 łyżeczka soli
- sok z cytryny lub białe wino (do 50 ml)
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Wyborne białe wino o rześkich aromatach marakui, białej brzoskwini i grejpfruta przemieszanych z nutami ziołowymi i mineralnymi. W ustach lekkie, świeże i smakowite, o długim finiszu. Podawać do owoców morza, kurczaka z grillowanymi warzywami, świeżych sałatek lub samo.