Cassoulet de Languedoc
W wielu krajach spotykamy potrawy bazujące na fasoli lub grochu zmieszanych w jednym garnku z mięsem, warzywami i przyprawami. W Polsce na przykład bardzo popularna jest fasolka po bretońsku, ale zupełnie nieznana w Bretanii. Portugalczycy mają swoją feijoadę, a na południu Francji króluje cassoulet. Nazwa „cassoulet” pochodzi od słowa cassolo i oznacza po prostu „garnek”. Potrawa ta jest powszechnie znana we Francji i poza jej granicami. Istnieją jej trzy podstawowe wersje, różniące się między sobą rodzajem mięsa użytym do potrawy. Oryginał pochodzi prawdopodobnie z Castelnaudary, małej miejscowości położonej niedaleko Tuluzy. Inne wersje z kolei pochodzą z Carcassonne, dziś uważanego za światową ojczyznę cassoulet. Burząc nasze wyobrażenie o wyrafinowanej kuchni francuskiej, cassoulet wygląda brejowato i podobnie jak bigos trudno go ładnie podać. To jednogarnkowe danie oprócz dużej ilości czerwonego wina, wspomagającego trawienie, nie potrzebuje dodatków. Oczywiście na francuskim stole towarzyszy mu jeszcze bagietka. Długa lista składników do cassoulet może przerażać, ale wbrew pozorom jest to danie przyjazne kucharzowi, jak na wiejskie jadło przystało. Gotowanie owszem chwilę trwa, jednak technika wykonania jest prosta.
- 400 g namoczonej białej fasoli (średniej wielkości jaś) lub 1 puszka fasoli
- 4 ząbki czosnku
- 1 marchew pokrojona w plastry
- 1 cebula
- 2 posiekane pomidory obrane ze skórki
- 1 łyżka suszonego tymianku
- 2 gałązki rozmarynu
- 0,5 litra bulionu drobiowego
- 200 ml białego wytrawnego wina
- 50 ml koncentratu pomidorowego
- sól, pieprz
- kilka ziaren ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 400 g surowego boczku
- 300 g surowej białej kiełbasy
- 4 udka kaczki confit
- kilka łyżek oliwy
- 1 łyżka masła
- gruba bułka tarta
- 4 kacze udka
- 2 gałązki rozmarynu
- 4 gałązki tymianku
- 4 ząbki czosnku
- sól morska, świeżo mielony pieprz
- tłuszcz kaczy lub wieprzowy wytopiony z przyprawami (czosnek, rozmaryn, tymianek, liście laurowe, pieprz) w ilości, aby przykrywał mięso (dokładna ilość zależy od wielkości garnka i mięsa)
Podajemy z bagietką, najlepiej w glinianych kokilkach oraz w towarzystwie czerwonego wina z Langwedocji.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Uwodzicielskie i złożone wino powstające w Langwedocji. W nosie złożone i intensywne aromaty dojrzałych czerwonych owoców połączone z nutami wanilii. W ustach bardzo aromatyczne z jedwabistymi taninami.