Ryba pieczona w soli z sosem umami

Jeśli myślimy o podaniu wina do ryby, pierwszy nasuwający się pomysł to pyszne, aromatyczne chardonnay. Proponuję nowozelandzkie Saint Clair James Sinclair Chardonnay. Ale co, jeśli typowe połączenia już nam się znudziły i chcemy spróbować czegoś nowego, może czasem bardziej kontrowersyjnego, ale może i lepszego? Przygotowując menu kolacji w Dworze Sieraków podczas Nocy z winem, podjęliśmy wyzwanie połączenia pysznego pieczonego w soli suma z winem. Czerwonym winem z Nowej Zelandii, której wina były motywem przewodnim całego wieczoru. Wybraliśmy Saint Clair James Sinclair Pinot Noir, choć mimo różnic i niuansów w aromatach każdy pinot z zestawów nowozelandzkich sprawdziłby się jako kompan równie dobrze. Jednak jego owocowe aromaty z nutą ziół i soli morskiej szczególnie zwróciły naszą uwagę. Zachęcam do wykorzystania przepisu szefa kuchni Dworu Sieraków i skosztowania tego połączenia.
- 1 wypatroszona ryba (dowolna)
- sól (1 kg soli na 1 kg ryby)
- szklanka wody
- 200 g imbiru marynowanego w płatkach
- 4 płaty nori
- 200 g ugotowanego ryżu krótkoziarnistego
- 2 marchewki
- 1 seler naciowy
- 100 g masła
- 100 g tofu
- sos sojowy
Układamy rybę i przykrywamy warstwą soli – sól powinna szczelnie ją zakrywać. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Przyjmujemy czas pieczenia 40 min na 1 kg ryby.
Upieczoną rybę wyjmujemy z piekarnika. Rozbijamy wierzchnią warstwę soli, ściągamy skórę i delikatnie dzielimy rybę.
Ryż z warzywami:
Można użyć surowych warzyw lub wcześniej je podsmażyć lub upiec. Warzywa dobieramy według uznania, mogą to być np. fasolka szparagowa, szparagi, marchew, seler naciowy, papryka, ogórek.
Ryż przygotowujemy zgodnie ze specyfiką na opakowaniu. Ugotowany i wystudzony ryż rozkładamy na płacie nori, układamy warzywa. Końce nori zwilżamy delikatnie zimną wodą. Formujemy rulony przy pomocy maty. Kroimy na około dwucentymetrowe kawałki.
Sos umami:
Podgrzewamy masło, aż zacznie się delikatnie złocić. Dodajemy tofu i sos sojowy. Zagotowujemy. Blendujemy do uzyskania jednolitego sosu.

- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
Skoncentrowany pinot noir o delikatnych nutach kwiatowych, wyraźnych aromatach owocowych (czarne wiśnie, porzeczki, śliwki) oraz dobrej strukturze, zrównoważonej kwasowości i złożonym, długim posmaku. Podawać do grillowanych steków.