Hummus na 3 sposoby
Był taki czas, całkiem niedawno temu, że nie było żadnego szanującego się bloga kulinarnego bez przepisu na hummus. Ta prosta i jednocześnie przepyszna pasta podbiła szturmem nie tylko internet, ale też modne lokale, występując w menu zarówno w swojej klasycznej odsłonie, jak i w niezliczonych wariantach smakowych. I chociaż jego sława nieco już przygasła, to przecież nie dlatego, że stracił cokolwiek ze swojego uroku. Jest coś takiego w jego kremowej konsystencji, co natychmiast poprawia humor. A może chodzi tu o prostą przyjemność jedzenia bez sztućców, nabierania aromatycznej pasty na kawałki warzyw i podpieczonych kawałków pity? Dobry hummus sprawia, że czujemy się spokojniejsi, szczęśliwsi i generalnie przyjaźniej nastawieni do świata. „Make hummus, not war” – głosi graffiti na ścianie jednego z jerozolimskich domów. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić :). Dlatego zapraszam Was do kuchni, gdzie wspólnie przygotujemy hummus w 3 odsłonach: klasycznej, buraczanej i słodkawej, z dodatkiem pieczonego batata.
- 150 g suchej ciecierzycy
- 70 g tahini
- szklanka zimnej wody
- 1 mały ząbek czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól i pieprz
- 150 g suchej ciecierzycy
- 70 g tahini
- 1 spory burak
- 1 mały ząbek czosnku
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 1 łyżeczka tymianku
- sól i pieprz
- 150 g suchej ciecierzycy
- 70 g masła orzechowego
- 1 średni batat
- łyżka soku z cytryny
- spora szczypta cynamonu
- szczypta kardamonu
- sól
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Aromatyczne białe wino wytrawne z Izraela roztaczające zapach cytrusów, gruszek i bananów zrównoważony przez subtelne nuty dębowe i waniliowe. W ustach delikatne, krągłe, rześkie.