Pečené koleno, czyli pieczona golonka

Prawdziwe mistrzostwo w kulinarnej maestrii Czesi osiągnęli w sztuce przyrządzania pieczonej golonki–pečené koleno, która często podawana jest na talerzu wraz z wbitym weń nożem lub nadziana na gorący ruszt, dzięki czemu nie wystyga tak prędko. Jednak aby przygotować tę obłędnie smaczną golonkę, potrzeba nieco cierpliwości i czasu. Gwarantuję, że warto. Jeszcze kieliszek morawskiego merlot lub pinot noir i można się delektować. Amatorzy mocniejszych trunków mogą sięgnąć śmiało po klasyczną polską pieprzówkę, czyli Wódkę Dwór Sieraków z pieprzem.
- Golonka
- 1 łyżeczka kminku mielonego
- sól i pieprz
- 200 ml piwa
- seler
- por pietruszka
- marchew
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- kilka listków lubczyku
- główka czosnku
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
W tej klasycznej polskiej pieprzówce przez moment czujemy w nosie świeżo zmielony pieprz, delikatny zapach mięty, ziela angielskiego i liścia laurowego. Gdy wódka otworzy się w kieliszku, dochodzą aromaty ziół. W ustach zdecydowana, intensywna z lekko słodkawym, bardzo pikantnym finiszem.