Ciastko ze śliwkami
Według receptury opracowanej przez cukierników firmy Consonni

Składniki
Przygotowanie
Składniki
Śliwki (przygotować
kilka miesięcy wcześniej)
Śliwki:
Kupujemy najlepszej jakości śliwki suszone spod Krakowa – śliwki sechlońskie lub wilgotne z odmiany Ashlock. Kroimy każdą śliwkę na 4 części. Układamy ciasno do szklanego słoja. Cukier, miód i wodę mieszamy w rondlu, zagotowujemy, zdejmujemy szumowiny i studzimy. Kiedy będzie zimne, wlewamy koniak. Tym syropem zalewamy śliwki i szczelnie zamykamy. Powinny stać minimum 3 miesiące, najlepiej 6 miesięcy lub dłużej.
Kruche ciasto:
Masło łączymy z cukrem, żółtkiem, wanilią, solą i kwaśną śmietaną. Wyrabiamy na gładką masę. Dodajemy mąkę. Krótko zagniatamy ciasto. Uwaga – nie wolno długo wyrabiać, bo wyroby będą twarde i zakalcowate. Ciasto kruche zawijamy w folię, najlepiej podwójnie (żeby uniknąć obcych zapachów), i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny. Takie ciasto możemy przechowywać w lodówce 4–5 dni lub zamrozić.
Ciasto wyjmujemy i wałkujemy na grubość ok. 3–4 mm. Robimy to szybko, tak aby ciasto nie nagrzało się. Idealna temperatura końcowa to 20°C.
Przy pomocy wałka ciasto przenosimy do blaszki do pieczenia, nakłuwamy mocno widelcem tuż przed wsadzeniem do piekarnika i pieczemy w 210–220°C do złotego koloru.Uwagi do ciasta kruchego: jeśli stosujecie mąkę mocną (używaną do ciasta drożdżowego), to można dodać 5–10% mąki ziemniaczanej. Najlepiej jednak użyć do ciasta kruchego mąki tortowej lub krupczatki. Większa ilość żółtek poprawi smak i kruchość, nie używamy natomiast białka, bo utwardza końcowy wyrób.
Ganasz:
Do garnuszka z grubym dnem, najlepiej miedzianego, wlewamy kremówkę, podgrzewamy i doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy posiekaną czekoladę, odstawiamy na 2 minuty. Dodajemy miód i mieszamy do uzyskania gładkiego sosu czekoladowego.
Ciastko:
Na wystudzony blat ciasta kruchego nakładamy powidła śliwkowe. Na to rozsypujemy śliwki z syropu, które dobrze odsączamy na sicie, oraz dodajemy taką samą ilość śliwek suszonych (najlepiej takich samych, jakich użyliśmy do śliwek w syropie). Grubość warstwy owoców powinna być taka, aby bardzo mało było widać powidła śliwkowe.Wyrównujemy śliwki i na nie wylewamy letni ganasz czekoladowy. Wylewamy cienkim strumieniem, aby pokryć śliwki, a później szpachelką wyrównujemy. Na wierzchu do dekoracji (na każdej porcji) kładziemy przekrojoną wzdłuż połówkę śliwki – wybieramy te wilgotne – i delikatnie wciskamy w ganasz.
Przestudzamy wszystko i kroimy nożem tak, aby przed każdym przyłożeniem noża do ciasta wytrzeć ostrze do sucha. Jeśli będą kłopoty z cięciem moczymy nóż w gorącej wodzie i także wycieramy do sucha.- 500 g suszonych śliwek
- 240 g cukru
- 200 g miodu lipowego
- 100 g wody
- 200 ml koniaku ABK6 VS Pure Single
- 600 g mąki
- 400 g najlepszej jakości masła
- 200 g cukru pudru
- 2 żółtka z dużych jaj
- 4 łyżki kwaśnej gęstej śmietany
- 2 łyżeczki (10 ml) ekstraktu z wanilii
- szczypta soli
- 400 g czekolady powyżej 55%
- kakao
- 350 g śmietanki 30–40%
- 100 g miodu o neutralnym smaku (najlepiej lipowy, akacjowy, w ostateczności wielokwiatowy)
- dobrej jakości powidła śliwkowe
Top przepisy
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
Nasze ulubione
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Polecane wina
ABK6 VS Pure SingleCognac, Francja
Sprawdź
Złocista barwa z bursztynowymi refleksami. W nosie początkowo pojawiają się aromaty moreli i świeżych winogron, które ewoluują w kierunku delikatnych przypraw i ciasta owocowego. Na podniebieniu rześki i elegancki, a przy tym wyjątkowo długi.