Piernik staropolski długodojrzewający

Czas zacząć przygotowania na pyszny piernik staropolski. Chociaż bez nas oczywiście się nie obejdzie, naszym najlepszym przyjacielem będzie tutaj nie kto inny jak czas :). Przyrządzenie wymaga bowiem przynajmniej czterech tygodni.
Piernik staropolski długodojrzewający
Składniki
Przygotowanie

Tradycyjny piernik zawsze opisywano mi jako nie lada wyzwanie, któremu sprostać może tylko doświadczona gospodyni. W moim rodzinnym domu jego przygotowaniem zajmowała się babcia i niby korzystała z receptury zapisanej w zeszycie, jednak traktowała ją bardziej jako listę składników, i za każdym razem modyfikowała przepis. My zaś co roku w święta dochodziliśmy do wniosku, że jest jeszcze lepszy.

Nie znam drugiego tak aromatycznego ciasta, możemy przełożyć go konfiturą morelową lub konfiturą z pomarańczy, masą z orzechów włoskich lub marcepanem, ale dla mnie najlepszy jest z powidłami śliwkowymi i polany czekoladą.

Jego przygotowanie należy rozpocząć 4–6 tygodni przed świętami. Po okresie leżakowania ciasta pieczemy piernik, który po upieczeniu potrzebuje jeszcze czasu, by zmięknąć, więc po wystudzeniu przekładamy go powidłami śliwkowymi i odstawiamy na co najmniej tydzień. Dzień przed Bożym Narodzeniem dekorujemy go czekoladą lub lukrem.

Składniki
  • 500 g mąki
  • 250 g miodu
  • 150 g cukru
  • 150 g masła
  • 1 jajko i 2 żółtka
  • 2 łyżki przyprawy do piernika
  • 80 ml mleka
  • 1,5 łyżeczki sody
  • 50 g orzechów włoskich
  • słoiczek domowych powideł śliwkowych

Polewa czekoladowa
  • 200 g czekolady deserowej
  • 80 g masła
  • 2 łyżeczki miodu
Na małym ogniu doprowadzamy do wrzenia masło wymieszane z miodem i cukrem, mieszając aby nie przywarło. Do tak przygotowanej, wystudzonej masy dodajemy mąkę, jajko i żółtka, przyprawę do piernika (lub mieszankę przypraw korzennych goździków, cynamonu, imbiru, kardamonu, anyżu). Wyrabiamy na jednolitą masę.
Następnie dodajemy mleko wymieszane z sodą oraz drobno posiekanymi orzechami włoskimi. Znów wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotowe ciasto przekładamy do kamiennego (lub szklanego) naczynia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w chłodne w chłodne miejsce na 2–3 tygodnie.

Co najmniej tydzień przed świętami (najlepiej dwa) pieczemy piernik, który po upieczeniu potrzebuje jeszcze czasu, by zmięknąć. Dojrzałe ciasto zagniatamy, podsypując lekko mąką. Przekładamy do formy 30 x 40 cm i pieczemy około 1 godzinę w temperaturze 180°C bez termoobiegu. Po wystudzeniu przeciąć na 3 blaty i przełożyć powidłami śliwkowymi. (Można również delikatnie skropić blaty ciasta likierem pomarańczowym z dodatkiem wódki z beczki lub czarnego bzu).

Tak przygotowane ciasto zawijamy w folię aluminiową i suchą ściereczkę, a następnie odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej tydzień.

Dzień przed podaniem przenosimy ciasto do kuchni i ogrzewamy do temperatury pokojowej.

Przygotowujemy czekoladową polewę. W rondelku na małym ogniu roztapiamy kostki czekolady z masłem i miodem. Jeszcze ciepłą masą dekorujemy piernik i przechowujemy w pojemniku na ciasto.
Piernik staropolski długodojrzewający
Top przepisy
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
  • Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
Nasze ulubione
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Anna Miodońska
Autor przepisu: Anna Miodońska

Jej główną pasją jest fotografia i gotowanie. Wielbicielka zarówno domowej, jak i eksperymentalnej kuchni, a przy tym mistrzyni wypieków i deserów, ciągle poszukuje nowych smaków oraz najlepszych połączeń win z potrawami. Jest wyznawczynią zasady, że gotowanie ma sprawiać przyjemność, więc często rezygnuje z dań czasochłonnych. Wierzy, że smacznie, zdrowo i szybko da się stworzyć smaki wyjątkowe. A to pozwala na znalezienie czasu na relaks i kieliszek dobrego wina w zaciszu ogrodu. Autorka publikacji kulinarnych oraz wielu przepisów, stylizacji i fotografii zawartych w blogu Wino i kuchnia. Przez wiele lat pracowała w redakcji „Czasu Wina”, dziś jest dyrektorem artystycznym Grupy Dom Wina.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel