Ryby z wysp kanaryjskich

Pachnąca papryką, tymiankiem i czosnkiem... Tutaj mięso ryby jest delikatnym uzupełnieniem pachnącego ziołami warzywnego miszmaszu.
Ryby z wysp kanaryjskich
Składniki
Przygotowanie

Znam takich, którzy boją się włożyć rybę do garnka z obawy, że nigdy nie pozbędą się z niego TEGO zapachu ... Być może właśnie dla nich powstała kuchnia wysp kanaryjskich. Tu ryba w garnku pachnie papryką, tymiankiem i czosnkiem, i rybą odrobinkę, ale taką świeżutką, prosto z oceanu.

Pamięć o rybnych daniach, którymi zajadałam się podczas wakacji na Teneryfie wróciła, gdy przejrzałam książkę „Kanaryjskie smaki” – ZOBACZ RECENCJĘ.

Kanaryjskie smaki

Ryby morskie, duszone wraz z ziemniakami w lekkich, warzywnych sosach to nie jest wyrafinowana kuchnia. To są proste, niewymagające specjalnego kunsztu dania, w których mięso ryby jest delikatnym uzupełnieniem pachnącego ziołami warzywnego miszmaszu. Spróbujcie z okazji postnej środy, choć Bóg mi świadkiem, nie będzie to akt wielkiej pokuty...

Mniej konserwatywnych pokutników zapraszam też do spróbowania tego dania w towarzystwie wina z Portugalii – wyspy kanaryjskie są wprawdzie częścią Hiszpanii, ale nie bądźmy szczegółowi – atlantycka bryza jest ponadnarodowa ... Zatem proponuję świeże Quinta Nova Tres Pomares Blanco – pachnące egzotycznymi cytrusami i ziołami – w sam raz do naszej wesołej ryby złowionej u wybrzeży kanarów.

Składniki
  • ok. 1 kg dorsza świeżego, może być to tusza pokrojona w dzwonka, mogą być filety bez skóry – byle świeże
  • 7 sporych ziemniaków
  • 1 duża papryka zielona
  • 2 duże cebule
  • 6 ząbków czosnku
  • 1 pomidor lub 2 odcedzone z zalewy pomidory z puszki
  • zielona pietruszka 
  • ½ litra wina białego wytrawnego
  • tymianek, oregano, sól i pieprz
  • olej lub oliwa
Rybę kroimy, w miarę możliwości wyjmujemy ości. Kawałki ryby rozpadają się w czasie gotowania – dobrze więc, by nie były zbyt małe i cienkie. Obieramy wszystkie warzywa; ziemniaki, cebulę kroimy w talarki, paprykę w paski, pomidory w kostkę. Czosnek rozcieramy z natką pietruszki i solą.

Na dno szerokiego rondla wlewamy trochę oleju. Układamy warstwami cebulę, paprykę, ziemniaki i pastę z czosnku. Zalewamy winem – możemy dodać trochę wody, ale nie zbyt wiele – płyn „puszczą” później warzywa, szczególnie pomidory! Posypujemy ziołami. Gotujemy pod przykryciem ok. 15 minut tak, by ziemniaki zmiękły. Potem dodajemy pomidory i na wierzch układamy kawałki ryby, solimy, pieprzymy. Znów gotujemy – ryba musi się „ugotować”, a ziemniaki muszą być miękkie. Możemy gotować pod przykryciem, jeśli płynu nie jest za dużo – w innym przypadku polecam odkrycie i odparowanie sosu. Robimy to na oko – sos jest pyszny, więc nie bójmy się, że nasza potrawa w nim trochę „pływa”.

Najlepiej podawać w miseczkach – można też dołożyć po kawałku bagietki do wyczyszczenia aromatycznego sosu na końcu. Potrawa nie jest wyjątkowo efektowna wizualnie – pewnie nie nadaje się na dyplomatyczną kolację, ale smak rekompensuje te drobne niedostatki.
Top przepisy
  • Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
Nasze ulubione
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Justyna Korn-Suchocka
Autor przepisu: Justyna Korn-Suchocka

W magazynie „Czas Wina” prowadzi autorski cykl Slow Food promujący wyjątkowe, często zapomniane produkty i dania. Kocha ryby, fasolę i szparagi. Wychowana na wsi nie boi się zapachu świeżego mleka, karpia czy kaszanki a z drugiej strony pociąga ją orient i ostre gotowanie. Z powodu miłości do czerwonego wina, porzuciła celibat bezmięsnej diety, choć nadal wierzy, że zwierzęta należy jadać od święta. Dla równowagi, zamierza porzucić słodycze dla słodkich win. I pić je na co dzień.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel