Alzacka zapiekanka – backeoffe
Do bäckeoffe, czyli rodzaju jednogarnkowej zapiekanki alzackiej z ziemniaków, różnych mięs, kiełbas, boczku i warzyw, warto podać wino z odmiany Pinot gris, która jest jedną z najsłynniejszych odmian alzackich.
Składniki
Przygotowanie
Kolejna odsłona słynnych odmian alzackich to pinot gris. Jak pisze Wojciech Gogoliński, obecnie jedna z najpopularniejszych odmian na świecie i najbardziej znana z wielkiej rodziny pinotów. Wywodzi się z Francji i jest mutacją szczepu pinot noir. Do Niemiec została sprowadzona na początku XVIII wieku przez handlarza winem ze Speyer Johanna Seegera Rulanda (stąd w wielu krajach, zwłaszcza Europy Środkowej, używa się nazwy „rulander”). Jej jagody mają charakterystyczną szaroróżową barwę, dlatego przy zastosowaniu dłuższej maceracji można z niej otrzymać także wina różowe. Największą jej zaletą jest to, iż daje wina o sporej zawartości ekstraktu, średniej lub wysokiej kwasowości oraz o bardzo intensywnym, czystym i mocnym aromacie. Dlatego w Alzacji – co dla niektórych może być szokujące – jest zaliczana do odmian szlachetnych (a jej córka – pinot blanc – już nie). Warto ją podać do bäckeoffe (rodzaj jednogarnkowej zapiekanki alzackiej z ziemniaków, różnych mięs, kiełbas, boczku i warzyw), czulentu, gulaszu, pieczonej dziczyzny z modrą kapustą, zrazów i pieczeni w sosie.
Składniki
Pokroić mięso w pięciocentymetrowe kawałki i umieścić w dużej misce. Zalać 0,5 l wina, dodać cebulę i czosnek, zieleninę, sól i pieprz. Przykryć i odstawić do lodówki na 24 godziny. Następnego dnia na dno dużego glinianego naczynia do zapiekania wyłożyć masło i układać warstwami połowę ziemniaków, marchwi, pora, ziół oraz mięsa z marynaty, to samo zrobić z drugą częścią składników. Zalać marynatą, dodając pozostałe wino, posypać pieprzem i solą. Płyn powinien sięgać do połowy potrawy. Wierzch naczynia uszczelnić ciastem zagniecionym z mąki i wody. Zamknąć pokrywą. Piec w temperaturze 180°C przez 2,5 godziny.- po 50 dag łopatki wieprzowej i jagnięcej bez kości
- 50 dag karkówki
- 1 gicz wieprzowa (opcjonalnie)
- 1 kg ziemniaków pokrojonych w plastry
- 25 dag posiekanej cebuli
- 2 pory (bez zielonej części)
- 2 marchewki pokrojone w plastry
- 2 posiekane ząbki czosnku
- 1 butelka wytrawnego pinot gris
- 3 łyżki masła
- natka pietruszki, tymianek, kilka liści laurowych
- sól, pieprz
- 30 dag mąki
- szklanka letniej wody
Top przepisy
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
Nasze ulubione
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Polecane wina
Verus Pinot GrisPodravje, Słowenia
Sprawdź
Wino o delikatnych aromatach białej brzoskwini oraz cytrusów i przypraw. W ustach świeże i mineralne, z dodatkiem nut owoców pestkowych, o dobrze zrównoważonej kwasowości oraz długim i czystym finiszu.