Tartaletki z czekoladą i pomarańczą
Czekolada i pomarańcza. Kiedyś towary deficytowe, dziś dostępne we wszystkich marketach. To para idealna, kulinarny dowód prawdziwości starego porzekadła o przeciwieństwach, które się przyciągają. Aromatyczna, słodko-gorzka masa o kremowej, aksamitnej konsystencji i nieprzeniknionej ciemnej barwie wraz z pomarańczą – soczystą, orzeźwiającą, trochę słodką, trochę kwaśną, złocistą jak słońce, tworzy naprawdę harmonijną parę. Choć zręcznością nie dorównuję cukierniczym mistrzom tworzącym maleńkie, słodkie dzieła sztuki, a moje tartaletki mają nierówne brzegi, czekoladowa masa nakładana po prostu łyżką nie tworzy misternych spiralek, zaś szczypta pomarańczowej skórki, która miała znaleźć się na samym środku babeczki, nonszalancko przesuwa się w stronę jednego lub drugiego brzeżku, to jedno muszę przyznać z dumą. Po kilku godzinach od ich przygotowania na stole pozostał jedynie pusty talerz z brązowymi okruszkami, a wszystkie domowe łakomczuchy konspiracyjnie oblizywały się ze smakiem...
- 200 g mąki
- 3 płaskie łyżeczki kakao
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 40 g cukru pudru
- 1 torebka cukru waniliowego
- sól
- 100 g schłodzonego masła
- 1 pomarańcza
- 300 g śmietany kremówki
- 250 g gorzkiej czekolady
- łyżka grubego, brązowego cukru
- masło do wysmarowania foremek
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Wino z charakterystycznymi dla tokajów samorodnych aromatami cytrusów, wanilii i szlachetnej pleśni oraz dominacją w ustach miodu, brzoskwini i tropikalnych owoców. W ustach soczyste owoce, kremowa tekstura, wibrująca kwasowość i długi finisz.