Bakłażanowej tarty czar

Mam nadzieję, że i wy dzisiaj jesteście w tartowym nastroju! Bo z bakłażanem to można wszystko – piec, dusić, smażyć... Jednak dzisiaj zapraszam na tartę pełną smacznych kontrastów.
Bakłażanowej tarty czar
Składniki
Przygotowanie

Ostatnio mnie mocno wzięło na bakłażana. Uwielbiam jego smak, więc ciągle eksperymentuję w kuchni. Z bakłażanem, tudzież oberżyną to podobno nie jest prosta rzecz. Mówią, że to warzywo tajemnicze i wymagające. Albo wyjdzie suchy, albo za mokry. Jak gąbka potrafi wchłonąć w siebie całe mnóstwo oliwy. Ale ma wiele możliwości wykorzystania w kuchni, można piec, dusić, smażyć. Są szkoły, żeby bakłażana wcześniej nasolić, wtedy ponoć traci swoją goryczkę, względnie usuwać pestki (nasiona) ze środka. Ja zawsze wybieram niezbyt duże bakłażany, jędrne, z napiętą skórką, nie pomarszczoną i z reguły nie usuwam ze środka nasion, ani też nie solę wcześniej.

Dzisiaj jestem w tartowym nastroju. To smaczny pomysł na obiad, kolację, a jak zostanie to jeszcze na śniadanie czy przekąskę w pracy. Tarty są doskonałe na ciepło i na zimno. Kruchy, maślany spód, a na nim zapieczona masa. Nadzienie dowolne, w zależności od sezonu i smaków, ale zawsze przepyszne.

Zapraszam na tartę w wersji z bakłażanem, serem feta i karmelizowaną cebulą. Słodko i słono. Kontrasty fascynują i przyciągają, tworząc swoistą synergię smaków.

Składniki
    Kruche ciasto
    • Kubek mąki (to mniej więcej 200–250 g),
    • ⅔ kostki masła,
    • szczypta soli,
    • kilka łyżek zimnej wody
    Nadzienie
    • 1 bakłażan
    • 1 opakowanie sera feta
    • gałązka świeżego tymianku lub łyżka suszonego
    • 2 jajka
    • 100 ml śmietanki 30%
    Karmelizowana cebula
    • 2 czerwone cebule
    • 2 łyżki masła
    • 1 kopiata łyżka cukru
    • 1 łyżka octu winnego
    • 1 łyżeczka gęstego octu balsamicznego
    • w razie potrzeby około 50 ml wody
Na stolnicy usypujemy górkę z mąki, robimy w niej dołeczek, do środka wrzucamy pokrojone masło (musi być mocno schłodzone), dodajemy wodę, szczyptę soli i wyrabiamy ciasto (nie ugniatamy intensywnie jak np. ciasto na pierogi, chodzi raczej o połączenie składników). W razie potrzeby dodajemy więcej mąki lub wody. Formujemy kulkę, wsadzamy do worka foliowego i odstawiamy do lodówki na około godzinę.

Następnie delikatnie rozwałkowujemy, wykładamy ciastem formę do tarty, spód nakłuwamy widelcem i pieczemy około 15–20 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Podpieczone ciasto wyjmujemy i odstawiamy do ostygnięcia.

Bakłażana kroimy wzdłuż na plastry szerokości ok. 0,5–1 cm. Smarujemy oliwą z obydwu stron i przesmażamy na patelni grillowej. Ostatnio używam do tego celu urządzenia do panini, świetnie się sprawdza.

W małym rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę, chwilkę dusimy, aż warzywo zmięknie. Dodajemy ocet winny, ocet balsamiczny, cukier i dusimy na małym ogniu około 20–30 minut, często mieszając, aby cebula się ładnie skarmelizowała, ale nie przypaliła. W razie potrzeby podlewamy odrobiną wody.

W kubku mieszamy jajka ze śmietaną, doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem.

Na wystudzone ciasto do tarty nakładamy karmelizowaną cebulę, następnie bakłażana, dodajemy pokruszoną fetę, tymianek, zalewamy masą jajeczną i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy około 30 minut.



Uwaga! Po wyjęciu z piekarnika ciasto pachnie bardzo smakowicie, aż ciężko się powstrzymać, żeby go nie spróbować. Radzę jednak odczekać i jak już ostygnie delektować się doskonałym smakiem.

Do tej tarty absolutnie niezbędne jest białe wytrawne wino. W tym wypadku myślę, że nowozelandzkie sauvignon blanc będzie w sam raz. Rześkie, mineralne, dobrze zbudowane. A tarta.... zawsze grzechu warta, znika szybko, do ostatniego okruszka.

Smacznego!
Bakłażanowej tarty czar
Top przepisy
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Anna Nowakowska
Autor przepisu: Anna Nowakowska

Pasjonatka wina, kulinarnych eksperymentów, podróży, tańca i fotografii. W kuchni uwielbia eksperymentować, smakować i łączyć potrawy z winem, bo jak w życiu i tutaj ceni różnorodność. Prowadzi warsztaty degustacji wina, spotkania przy winie oraz dni otwartych winnic. Będąc wiernym miłośnikiem świata win, uwielbia podróże enoturystyczne, a jej największym marzeniem jest odwiedzić winnice dzikiej Afryki.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel