Bakłażanowej tarty czar

Ostatnio mnie mocno wzięło na bakłażana. Uwielbiam jego smak, więc ciągle eksperymentuję w kuchni. Z bakłażanem, tudzież oberżyną to podobno nie jest prosta rzecz. Mówią, że to warzywo tajemnicze i wymagające. Albo wyjdzie suchy, albo za mokry. Jak gąbka potrafi wchłonąć w siebie całe mnóstwo oliwy. Ale ma wiele możliwości wykorzystania w kuchni, można piec, dusić, smażyć. Są szkoły, żeby bakłażana wcześniej nasolić, wtedy ponoć traci swoją goryczkę, względnie usuwać pestki (nasiona) ze środka. Ja zawsze wybieram niezbyt duże bakłażany, jędrne, z napiętą skórką, nie pomarszczoną i z reguły nie usuwam ze środka nasion, ani też nie solę wcześniej. Dzisiaj jestem w tartowym nastroju. To smaczny pomysł na obiad, kolację, a jak zostanie to jeszcze na śniadanie czy przekąskę w pracy. Tarty są doskonałe na ciepło i na zimno. Kruchy, maślany spód, a na nim zapieczona masa. Nadzienie dowolne, w zależności od sezonu i smaków, ale zawsze przepyszne. Zapraszam na tartę w wersji z bakłażanem, serem feta i karmelizowaną cebulą. Słodko i słono. Kontrasty fascynują i przyciągają, tworząc swoistą synergię smaków.
-
Kruche ciasto
- Kubek mąki (to mniej więcej 200–250 g),
- ⅔ kostki masła,
- szczypta soli,
- kilka łyżek zimnej wody
- 1 bakłażan
- 1 opakowanie sera feta
- gałązka świeżego tymianku lub łyżka suszonego
- 2 jajka
- 100 ml śmietanki 30%
- 2 czerwone cebule
- 2 łyżki masła
- 1 kopiata łyżka cukru
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżeczka gęstego octu balsamicznego
- w razie potrzeby około 50 ml wody

- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Wyborne białe wino o rześkich aromatach marakui, białej brzoskwini i grejpfruta przemieszanych z nutami ziołowymi i mineralnymi. W ustach lekkie, świeże i smakowite, o długim finiszu. Podawać do owoców morza, kurczaka z grillowanymi warzywami, świeżych sałatek lub samo.