Mus z gorzkiej czekolady i sera pleśniowego

Tym deserem można zajadać się bez końca. Puszysta masa czekoladowo-serowa razem ze słodkim węgierskim Tokaji Hárslevelű Late Harvest zawładnie Waszymi podniebieniami.
Mus z gorzkiej czekolady i sera pleśniowego
Składniki
Przygotowanie

Na przyrządzenie tego niezwykle puszystego deseru namówił mnie Wojciech Giebuta. Nie przepadam za serami pleśniowymi, choć przekonałam się już nie raz, że mogą być one niezwykle smaczne, jeśli połączymy je z odpowiednio dobranymi składnikami. Dobrym tego przykładem jest tarta według przepisu Justynki z gruszką i gorgonzolą. Polecam ją zawsze tym, którzy podobnie jak ja na hasło „ser pleśniowy” zaczynają kręcić nosem.

Lubię wyzwania, więc spróbowałam połączyć go z czekoladą. Tym deserem można zajadać się bez końca. Trochę przesadzam, bo ilość użytej 70% czekolady powoduje, że jest on dość zapychający.

Polecam spróbować.

Składniki
  • 3 jajka
  • 70 g cukru
  • 2 tabliczki czekolady Lindt Excellence 70% Cacao
  • 250 ml śmietanki 30%
  • 35 g sera z niebieską pleśnią (gorgonzola, roquefort)
  • szczypta soli
Śmietankę podgrzać do temperatury 50–60 stopni, roztopić w niej pokruszony ser. Odstawić do wystudzenia, mocno schłodzić. Gdy wystygnie, ubić mikserem. Czekoladę rozpuścić na parze z łyżką wody (lub winiaku). Ubić żółtka z cukrem. Następnie dodać do nich roztopioną, lekko ostudzoną czekoladę i wymieszać całość z ubitą śmietaną. Ubić na sztywno pianę z białek ze szczyptą soli. Dodawać ją do masy czekoladowo-serowej, delikatnie mieszając łyżką. Całość przelać do form i schłodzić. Można podawać z kandyzowanymi gruszkami lub sosem miętowym.

Tak puszysty, czekoladowy deser najlepiej serwować w towarzystwie węgierskiego, słodkiego, wina Tokaji Hárslevelű Late Harvest o wyjątkowym aromacie gruszek, bananów, miodu i polnych kwiatów, niezwykle subtelnym i krągłym w ustach, o przyjemnej kwasowości i długim, rześkim posmaku.
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Anna Miodońska
Autor przepisu: Anna Miodońska

Jej główną pasją jest fotografia i gotowanie. Wielbicielka zarówno domowej, jak i eksperymentalnej kuchni, a przy tym mistrzyni wypieków i deserów, ciągle poszukuje nowych smaków oraz najlepszych połączeń win z potrawami. Jest wyznawczynią zasady, że gotowanie ma sprawiać przyjemność, więc często rezygnuje z dań czasochłonnych. Wierzy, że smacznie, zdrowo i szybko da się stworzyć smaki wyjątkowe. A to pozwala na znalezienie czasu na relaks i kieliszek dobrego wina w zaciszu ogrodu. Autorka publikacji kulinarnych oraz wielu przepisów, stylizacji i fotografii zawartych w blogu Wino i kuchnia. Przez wiele lat pracowała w redakcji „Czasu Wina”, dziś jest dyrektorem artystycznym Grupy Dom Wina.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel