Mazurek migdałowy

Postanowiłam sprawdzić, co na temat mazurka można znaleźć w Wikipedii. I tu natknęłam się na jeden z linków, pod którym odnalazłam skarbnicę staropolskich przepisów...
Mazurek migdałowy
Składniki
Przygotowanie

W tym roku poszukiwałam informacji o tradycyjnych przepisach na wielkanocne mazurki. Trochę w starych książkach, trochę w necie. Troszkę dla żartu, postanowiłam sprawdzić, co na temat mazurka można znaleźć w Wikipedii. I tu utknęłam na dobre. Informacje o tradycji przebiegłam tylko wzrokiem, kwitując w myślach, że to wiedzą chyba wszyscy. Jednak podczas przeszukiwania informacji natknęłam się na przepis na mazurek orzechowy. Idąc dalej, kliknęłam w jeden z linków i odnalazłam skarbnicę staropolskich przepisów publikowanych w latach 1927–1939. Zebranych i opisanych przez panią Elżbietę Kiewnarską (z domu Szachno), a wydanych przez Towarzystwo Wydawnicze Bluszcz. W Wikiźródłach znalazłam recepturę na mazurek migdałowy na białkach. I właśnie jego dziś dla Was przygotowałam.
Przepis delikatnie zmodyfikowałam, dodając konfiturę agrestową na spodzie mazurka i zmniejszając proporcje w stosunku do oryginału. Zamiast opłatka użyłam wafla do pisingera.

W kuchni tamtych lat nic nie mogło się zmarnować. Myślę więc, że mazurek migdałowy powstał z potrzeby zużycia białek pozostałych po drożdżowej babie rodzynkowej. Pani Elżbieta receptur na mazurki z użyciem białek zebrała sporo, każdy jest inny, zawiera inne dodatki. Obiecałam sobie, że w najbliższym czasie wypróbuję kilka jej przepisów, nie tylko na ciasta, ale również na dania jarskie (dziś zwane częściej wegetariańskimi) oraz wybrane przepisy ze "100 potraw z jaj".

Składniki Ciasto
  • 200–300 g migdałów
  • 4 białka jaj w temperaturze pokojowej
  • 1,5 szklanki drobnego cukru
  • 3–4 łyżki konfitury lub dżemu agrestowego
  • wafel na spód
Dekoracja
  • skórka kandyzowanej pomarańczy
  • garść suszonych moreli
  • 50 g migdałów w płatkach
Jeśli mamy migdały ze skórką, musimy je sparzyć i oczyścić. Jeśli migdały są bardzo wysuszone, najlepiej namoczyć je w gorącej wodzie przez 10 minut i dopiero po tym czasie ściągać z nich skórkę. Będzie to znacznie łatwiejsze. Gdy migdały będą białe, osuszamy je dokładnie, najlepiej na papierowym ręczniku i drobno mielimy.

Białka ubijamy na sztywną pianę, następnie dodajemy do nich cukier i miksujemy dalej do uzyskania puszystej masy bez grudek.

Dodajemy zmielone migdały i łączymy z białkami mieszając całość drewnianą łyżką.

Na waflu rozsmarowujemy konfiturę agrestową i układamy równą warstwą masę bezową. Dekorujemy paskami kandyzowanej skórki pomarańczowej lub po upieczeniu paskami suszonych migdałów i migdałami w płatkach.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 130ºC przez co najmniej 1,5 godziny. W połowie pieczenia temperaturę zmniejszamy do 120ºC.
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
  • Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
Nasze ulubione
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Anna Miodońska
Autor przepisu: Anna Miodońska

Jej główną pasją jest fotografia i gotowanie. Wielbicielka zarówno domowej, jak i eksperymentalnej kuchni, a przy tym mistrzyni wypieków i deserów, ciągle poszukuje nowych smaków oraz najlepszych połączeń win z potrawami. Jest wyznawczynią zasady, że gotowanie ma sprawiać przyjemność, więc często rezygnuje z dań czasochłonnych. Wierzy, że smacznie, zdrowo i szybko da się stworzyć smaki wyjątkowe. A to pozwala na znalezienie czasu na relaks i kieliszek dobrego wina w zaciszu ogrodu. Autorka publikacji kulinarnych oraz wielu przepisów, stylizacji i fotografii zawartych w blogu Wino i kuchnia. Przez wiele lat pracowała w redakcji „Czasu Wina”, dziś jest dyrektorem artystycznym Grupy Dom Wina.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel