Mazurek migdałowy

W tym roku poszukiwałam informacji o tradycyjnych przepisach na wielkanocne mazurki. Trochę w starych książkach, trochę w necie. Troszkę dla żartu, postanowiłam sprawdzić, co na temat mazurka można znaleźć w Wikipedii. I tu utknęłam na dobre. Informacje o tradycji przebiegłam tylko wzrokiem, kwitując w myślach, że to wiedzą chyba wszyscy. Jednak podczas przeszukiwania informacji natknęłam się na przepis na mazurek orzechowy. Idąc dalej, kliknęłam w jeden z linków i odnalazłam skarbnicę staropolskich przepisów publikowanych w latach 1927–1939. Zebranych i opisanych przez panią Elżbietę Kiewnarską (z domu Szachno), a wydanych przez Towarzystwo Wydawnicze Bluszcz. W Wikiźródłach znalazłam recepturę na mazurek migdałowy na białkach. I właśnie jego dziś dla Was przygotowałam. Przepis delikatnie zmodyfikowałam, dodając konfiturę agrestową na spodzie mazurka i zmniejszając proporcje w stosunku do oryginału. Zamiast opłatka użyłam wafla do pisingera. W kuchni tamtych lat nic nie mogło się zmarnować. Myślę więc, że mazurek migdałowy powstał z potrzeby zużycia białek pozostałych po drożdżowej babie rodzynkowej. Pani Elżbieta receptur na mazurki z użyciem białek zebrała sporo, każdy jest inny, zawiera inne dodatki. Obiecałam sobie, że w najbliższym czasie wypróbuję kilka jej przepisów, nie tylko na ciasta, ale również na dania jarskie (dziś zwane częściej wegetariańskimi) oraz wybrane przepisy ze "100 potraw z jaj".
- 200–300 g migdałów
- 4 białka jaj w temperaturze pokojowej
- 1,5 szklanki drobnego cukru
- 3–4 łyżki konfitury lub dżemu agrestowego
- wafel na spód
- skórka kandyzowanej pomarańczy
- garść suszonych moreli
- 50 g migdałów w płatkach
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Lekkie wino deserowe o bogatym bukiecie złożonym z aromatów ananasów, brzoskwiń, mandarynek i cytryn przemieszanych z nutami kapryfolium, jaśminu i przypraw. W ustach smakowite, o subtelnej pienistości i przyjemnej słodyczy.