Spritzer – orzeźwienie na upały!
Gdy budowaliśmy dom, mój mąż często dla ochłody pijał wino rozcieńczone wodą, było to dla mnie swego rodzaju dziwactwo. Twierdził, że takim napojem chłodzili się żołnierze Legii Cudzoziemskiej, więc jemu na pewno nie zaszkodzi. Dziś sama w upały lubię pić tak zwany spritzer. Wino (zazwyczaj białe) połączone z wodą w różnych proporcjach z dodatkiem soku z limonki lub bez. Dodanie wody, a tym samym rozcieńczenie wina sprawia, że może być ono spożywane w większych ilościach, skutecznie gasząc pragnienie. Nazwa napoju pochodzi z Niemiec lub Austrii, gdzie jest on bardzo popularny, choć pierwotnie był połączeniem wody sodowej i lokalnie wytwarzanego napoju alkoholowego ze sfermentowanego soku jabłkowego (nieco podobnego do cydru) o zdecydowanie wysokiej kwasowości. W Chorwacji połączenie gazowanej wody mineralnej i wina w różnych proporcjach nazywane jest gemišt. Na Węgrzech połączenie wina i wody sodowej to fröccs. W Rumunii sprit de vara. W północno-wschodnich regionach Włoch, zwłaszcza w Wenecji i okolicach, spritz to bardzo popularny lekki koktajl, mieszanka białego wina musującego (np. prosecco), wody gazowanej i Aperolu, Campari Bitter lub innego kolorowego alkoholu. Można by rzec, że cała Europa raczy się tym niezwykle orzeźwiającym napojem. Spróbujcie sami. W zależności od użytego wina smak napoju będzie mniej lub bardziej wytrawny. Ja eksperymentuję. Dobieram wino w zależności od humoru i gości, którzy mają często różne upodobania. Czasem wybieram półsłodkie lub słodkie wino, dodając do niego nieco więcej wody i obowiązkowo sok z limonki. Innym razem używam wytrawnego, gdzie dodatek limonki nie jest konieczny.
- 0,3–0,5 l wina
- 0,5–0,7 l wody mineralnej gazowanej lub nie
- 2 limonki
- 10–15 kostek lodu
- listki melisy do dekoracji
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Wino o zielonkawożółtej barwie i mocnych aromatach cytrusów oraz owoców tropikalnych przemieszanych z nutami białych kwiatów. W ustach lekkie i orzeźwiające, o długiej owocowej końcówce.