Pasta alla putanesca

Pasta alla puttanesca w towarzystwie musującej Cavy to przepis na wyjątkową walentynkową kolację we dwoje. Danie łatwe w przygotowaniu, zdrowe, a przede wszystkim niezwykle smaczne… i zdecydowanie wyróżniające się ostrym, podniecającym smakiem.
Pasta alla putanesca
Składniki
Przygotowanie

Pasta alla puttanesca w towarzystwie musującej Cavy to przepis na wyjątkową walentynkową kolację we dwoje. Danie łatwe w przygotowaniu, zdrowe, a przede wszystkim niezwykle smaczne… i zdecydowanie wyróżniające się ostrym, podniecającym smakiem.

Ale zanim przejdę do przepisu, krótka opowieść. Puttana po włosku to kobieta lekkich obyczajów. Legenda mówi, że włoskie kurtyzany przyrządzały spaghetti alla puttanesca i wystawiały w oknie, aby aromatem przywabić klientów. Istnieje też teoria, że było to ulubione jedzenie puttan, bo łatwe i szybkie, wiec można zjeść w przerwie między jednym klientem, a drugim. Podobno kobiety zamawiając to danie w restauracji pełnej Włochów, rumienią się.
Co do samego święta zakochanych, większość Polaków uważa, że jest to święto zamerykanizowane i pełne komercji. Pamiętajmy, że różnego rodzaju walentynkowe tradycje trafiły do Polski z Francji i Wielkiej Brytanii oraz Niemiec (głównie z Bawarii i Tyrolu). Nie zapominajmy też, że mamy również nasze rodzime, słowiańskie święto zakochanych, Sobótkę, zwaną też Nocą Kupały, która przypada na noc z 21 na 22 czerwca. Walentynki nadal budzą sporo emocji, zresztą podobnie jak Dzień Kobiet. Dla jednych to święto kiczu, podczas którego zarabiają multipleksy kinowe, galerie handlowe, restauracje, kwiaciarnie i cukiernie, a dla innych to po prostu fajny dzień. Miłość można wyrażać na wiele sposobów, więc dzisiaj proponuję wersję przez żołądek do serca.

Składniki
  • 1 opakowanie makaronu spaghetti lub tagliatelle
  • 3 łyżki oliwa z oliwek
  • 2 ząbki czosnku
  • pomidory z puszki bez skórek, najlepiej pelati
  • 2–3 łyżki kaparów 
  • 100 g czarnych oliwek bez pestek 
  • 50 g anchois
  • 1 szt. papryczki chili
  • kilka listków oregano 
Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy drobno pokrojony czosnek (lub przeciśnięty przez praskę), anchois i drobno pokrojoną papryczkę chili (wcześniej pozbawioną pestek). Smażymy delikatnie ok. 1 minuty. Dodajemy pomidory, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu ok. 15 minut. Wrzucamy pozostałe składniki (kapary, oregano i pokrojone oliwki) i gotujemy kolejne 5 minut tak, aby sos się zredukował i zgęstniał. W międzyczasie gotujemy makaron al dente. Odcedzamy i mieszamy z sosem. Na talerzu dekorujemy listkami świeżego oregano.

Dla dopełnienia wrażeń proponuję kieliszek białego musującego wina. W potrawie są pomidory, oliwa, czarne oliwki i można by sięgnąć po rustykalne czerwone wino, np. syrah z chłodnego klimatu o wyższej kwasowości lub nawet po aromatycznego gewurztraminera. Jednak przez wzgląd na występujące w potrawie dość słone anchois taniny z czerwonego wina mogą być odczuwalne jako zbyt ściągające.
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Anna Nowakowska
Autor przepisu: Anna Nowakowska

Pasjonatka wina, kulinarnych eksperymentów, podróży, tańca i fotografii. W kuchni uwielbia eksperymentować, smakować i łączyć potrawy z winem, bo jak w życiu i tutaj ceni różnorodność. Prowadzi warsztaty degustacji wina, spotkania przy winie oraz dni otwartych winnic. Będąc wiernym miłośnikiem świata win, uwielbia podróże enoturystyczne, a jej największym marzeniem jest odwiedzić winnice dzikiej Afryki.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel