Pasta alla putanesca

Pasta alla puttanesca w towarzystwie musującej Cavy to przepis na wyjątkową walentynkową kolację we dwoje. Danie łatwe w przygotowaniu, zdrowe, a przede wszystkim niezwykle smaczne… i zdecydowanie wyróżniające się ostrym, podniecającym smakiem. Ale zanim przejdę do przepisu, krótka opowieść. Puttana po włosku to kobieta lekkich obyczajów. Legenda mówi, że włoskie kurtyzany przyrządzały spaghetti alla puttanesca i wystawiały w oknie, aby aromatem przywabić klientów. Istnieje też teoria, że było to ulubione jedzenie puttan, bo łatwe i szybkie, wiec można zjeść w przerwie między jednym klientem, a drugim. Podobno kobiety zamawiając to danie w restauracji pełnej Włochów, rumienią się.Co do samego święta zakochanych, większość Polaków uważa, że jest to święto zamerykanizowane i pełne komercji. Pamiętajmy, że różnego rodzaju walentynkowe tradycje trafiły do Polski z Francji i Wielkiej Brytanii oraz Niemiec (głównie z Bawarii i Tyrolu). Nie zapominajmy też, że mamy również nasze rodzime, słowiańskie święto zakochanych, Sobótkę, zwaną też Nocą Kupały, która przypada na noc z 21 na 22 czerwca. Walentynki nadal budzą sporo emocji, zresztą podobnie jak Dzień Kobiet. Dla jednych to święto kiczu, podczas którego zarabiają multipleksy kinowe, galerie handlowe, restauracje, kwiaciarnie i cukiernie, a dla innych to po prostu fajny dzień. Miłość można wyrażać na wiele sposobów, więc dzisiaj proponuję wersję przez żołądek do serca.
- 1 opakowanie makaronu spaghetti lub tagliatelle
- 3 łyżki oliwa z oliwek
- 2 ząbki czosnku
- pomidory z puszki bez skórek, najlepiej pelati
- 2–3 łyżki kaparów
- 100 g czarnych oliwek bez pestek
- 50 g anchois
- 1 szt. papryczki chili
- kilka listków oregano
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Wino o wyraźnym aromacie świeżych owoców (brzoskwinie, cytrusy), kwiatów oraz brioszki i drożdży wzbogaconym o niuans miodowy. W ustach świeże i owocowe, zrównoważone, o eleganckiej perlistości.