Co przyrządzić na Święta Wielkanocne?

Nic nie zastąpi przyjemności, jaką można czerpać z przygotowanych samodzielnie dań i wspaniałej rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole! Co roku, poznaję nowe połączenia smaków, nowe i wtedy staram, aby moi goście mogli skosztować czegoś wyjątkowego
Co przyrządzić na Święta Wielkanocne?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, jednego sposobu działania. Wszystko zależy od tego, jak na co dzień wygląda nasza filozofia w kuchni. Jestem przeciwnikiem trzymania się twardych reguł, a jednocześnie popieram nawiązywanie do tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie. W myśl przełamywania schematów co roku, poznaję nowe połączenia smaków, nowe techniki przyrządzania potraw i właśnie w święta staram się tak przygotować świąteczne menu, aby moi goście mogli skosztować czegoś nowego, wyjątkowego. Uważam, że nic nie zastąpi przyjemności, jaką można czerpać z pysznych, przygotowanych samodzielnie dań i wspaniałej rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole!

Wege przepisy na Wielkanoc


Jeśli szukacie sprawdzonych wege przepisów na Wielkanoc, to z pewnością zainteresują Was nasze propozycje na pasztety wegetariańskie. Alicja przygotowała wege pasztet z soczewicy, którego bazą są brązowa soczewica i kasza jaglana. O jego wyjątkowym smaku decydują dobrane z wyczuciem przyprawy korzenne oraz sos sojowy dostarczający niezbędnego smaku umami.
Jeśli ten przepis Was zainteresował, zapewne będziecie chcieli skosztować również kremowego pasztetu z białej fasoli z gruszką. Jest aksamitny, puszysty, pachnący majerankiem i rozmarynem, uwodzący delikatną słodyczą. Zachwyci wszystkich, którzy chcą uciec od tradycyjnego pasztetu i sięgnąć po coś nieco bardziej wyrafinowanego i eleganckiego.

Miłośnikom warzyw z pewnością zasmakuje Wielkanocna teryna – pasztet warzywny, którego bazą są brokuły doprawione szczyptą gałki muszkatołowej oraz pieczona papryka z nutą chili. Świetnie smakuje na kanapce, ale sprawdzi się również jako dodatek do pieczonych warzyw czy mięsa.


Domowy pasztet


Jeśli jesteście zwolennikami tradycji i nie lubicie eksperymentów w kuchni, polecam recepturę na tradycyjny domowy pasztet mięsny. Jego wykonanie zajmuje sporo czasu, głównie wypełnionego oczekiwaniem – najpierw duszeniem różnego rodzaju mięs, a następnie pieczeniem. Wkład czasu i pracy zostaje jednak w tym przypadku sowicie wynagrodzony zdecydowanym, intensywnym i kremowym smakiem. To propozycja zarówno na święta, jak i do wykorzystania przez cały rok, bo pasztet jest świetną przekąską do wina.



Jagnięcina i inne mięsne dania na Wielkanoc


Tradycją Wielkanocną jest podawanie różnego rodzaju mięs. Dawniej podawano dziki, sarny, jelenie i zające, dzikie ptactwo, a także dania z wołowiny, cielęciny i wieprzowiny. Dziś odkrywamy tę tradycję na nowo, wzbogacając ją pyszną jagnięciną i pieczonym dzikim drobiem – perliczką lub przepiórkami.
Właśnie dania z jagnięciny chcę polecić Wam szczególnie. Ich przygotowanie jest naprawdę proste. Jeśli zdecydujecie się na pieczenie jagnięciny w niskiej temperaturze (maksymalnie 120°C), w zasadzie wielkanocny obiad przygotuje się sam. Wystarczy dzień wcześniej zamarynować udziec jagnięcy i z samego rana wstawić go do piekarnika – koło 15.00 będziecie mogli już podać wyjątkowe danie. Ten sam udziec można oczywiście przygotować znacznie szybciej, w około 2 godziny, według przepisu który znajdziecie tutaj.

Na pieczeń najlepiej nadaje się udziec, karkówka i comber jagnięcy. Jagnięcina zalana serwatką, kefirem, winem lub sokiem z cytryny doskonale kruszeje, ja zazwyczaj nacieram ją czosnkiem i solą. Podczas pieczenia marmurkowato rozłożony tłuszcz wytapia się i nadaje mięsu wyjątkową soczystość. Dodatkiem do tak przyrządzonej jagnięciny mogą być pieczone ziemniaki i sos z żurawiny lub z owoców leśnych.


Szybki wielkanocny obiad


A jeśli nie macie zbyt wiele czasu i chcielibyście przygotować obiad w niecałe pół godziny, skuście się na grillowane kotleciki jagnięce i pieczone combry jagnięce z masełkiem pomarańczowym. Na smażone lub grillowane kotleciki z kostką wykorzystać możecie comber lub antrykot. Delikatne mięso potrzebuje niewiele czasu na ogniu i oczywiście świetnie smakuje w towarzystwie ziół – tymianku, rozmarynu, ale będzie wyśmienite nawet jeśli użyjemy tylko soli i świeżo mielonego pieprzu.


Pieczona szynka i pieczona, biała kiełbasa


Pieczona szynka i pieczona biała kiełbasa, to mięsa, bez których Święta Wielkanocne odbyć się nie mogą. W porządku, może mogą, zwłaszcza gdy optujemy za wersją wegetariańską, ale gdy ma się sprawdzony przepis na pieczoną szynkę peklowaną w soli, to trudno z niej zrezygnować. Jest soczysta i krucha zarazem. Swoich walorów smakowych nabiera podczas kilkudniowej maceracji. Receptura, którą podaję w przepisie, powstała po powrocie z winiarskiej wyprawy do Austrii, gdzie pierwszy raz kosztowałam mięsa przyrządzonego w ten sposób.

Reklama
Wina na Wielkanoc – oferta specjalna


Ciekawą propozycją z użyciem wieprzowiny jest alzacki „pasztet” w cieście. Wyrazisty, a zarazem delikatny, wspaniale łączy się z krągłym pinot gris z tego regionu. Ukoronowaniem wielkanocnego śniadania, ba, całych świąt wielkanocnych, jest z pewnością biała kiełbasa – dla mnie te święta bez niej nie istnieją. Swój ulubiony domowy przepis na pieczoną białą kiełbasę w cebuli i czosnku poleca Wam Ania. Do jej przygotowania zawsze używa ciemnego piwa, ale gdy ją podaje, to z przyjemnością sięga po wino z odmiany pinot noir lub niemieckiego spätburgundera.


Ptactwo i drób na świąteczny obiad


Całe szczęście, że do łask wracają różne odmiany ptactwa i coraz częściej lądują na naszych stołach. Spora w tym zasługa zagranicznych sieci handlowych, wprowadzających „nowości” na sklepowe półki. Tylko że nie takie to nowości, to powrót do korzeni. Odkrywać na nowo polskie smaki możemy dzięki ogromnej pracy Grzegorza Łapanowskiego czy Karola Okrasy, którzy podobnie jak autorzy blogów poszukują i zachęcają do skosztowania naszej rodzimej, staropolskiej kuchni – w całym jej bogactwie, różnorodności i naturalności.

Jeśli wiec jesteście zwolennikami drobiowych mięs lub szukacie czegoś bardziej dietetycznego, to w szczególności polecam Wam wszelkiego rodzaju dania z perliczki, od delikatnego, aromatycznego rosołu, przez przekąski z piersi perlicy podane z blanszowaną włoską kapustą, po perliczkę pieczoną w całości.
Zachęcam was też do skosztowania jeszcze jednego niecodziennego mięsa – delikatnej przepiórki. Nie sądziłam, że jej przyrządzenie jest tak bardzo proste. Przepiórkę z pomarańczami i musem z marchwi przygotował Janusz – szef kuchni Dworu Sieraków – gdy pracowaliśmy nad kolejnym kulinarnym projektem. To danie wykwintne i proste.



Wielkanocne wypieki – przepis na najlepszy sernik

Wielkanoc to czas wypiekania drożdżowych bab polanych lukrem i posypanych kandyzowaną skórką pomarańczy, mazurków ze słodkim nadzieniem dekorowanych suszonymi owocami i orzechami. I serników, pysznych, puszystych, kremowych serników. Przepis na mój ulubiony sernik z kruchym spodem i delikatną bezą dostałam od sąsiadki. Lubię go, ponieważ dzięki jednej recepturze mam tak naprawdę możliwość upieczenie kilku serowców. Z bezą w postaci pierzynki lub bardziej chrupiącą, w zależności od czasu pieczenia. Przepis daje również możliwość regulowania konsystencji serowej masy, od musu do masy zwartej i gęstej. Wystarczy delikatnie zmodyfikować ilość składników. Szczegóły znajdziecie w przepisie.

Polecam podanie go w towarzystwie słodkiego wina Tokaji Szamorodni o subtelnym, eleganckim aromacie miodu, rodzynek, melona i polnych kwiatów z nutą migdałów. Jego krągły, wręcz jedwabisty smak jest wspaniałym dopełnieniem deseru.


Mazurek – tradycyjne ciasto na Wielkanoc


Mazurek to niskie ciasto wypiekane w różnych kształtach. Powstaje zarówno na bazie ciasta kruchego, jak i francuskiego, jednak najciekawsze przepisy odnalazłam przeszukując Wikipedię. Staropolskie książki kulinarne podają ciekawe przepisy na cieście biszkoptowym, makaronikowym, marcepanowym oraz na pianie z białek z mielonymi migdałami pieczonej na spodzie z opłatka. Z ciekawostek: mazurek orzechowy na kruchym spodzie został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Mazurki często przekładane są powidłami lub konfiturą, która łagodzi ich słodycz.

To, co jest charakterystyczne dla wszystkich mazurków, to piękne dekoracje, zarówno na brzegach ciasta – plecione warkocze – jak z wierzchu, na którym układa się wzory z orzechów, migdałów, suszonych i kandyzowanych owoców oraz lukru.
Polecam Waszej uwadze receptury na naszym blogu, szczególnie przepis na mazurek orzechowy Doroty, który świetnie smakuje podany z kieliszkiem madery.


Śledzie i sałatki


Jeśli lubicie śledzie, z pewnością macie swoje ulubione sposoby ich przyrządzenia. Ja nie wyobrażam sobie bez nich świąt wielkanocnych. No i nie byłabym sobą, gdybym nie podzieliła się z Wami naszymi najlepszymi przepisami na śledzie i sałatki śledziowe. Dla odmiany polecam podać je w towarzystwie kieliszeczka Wódki Dwór Sieraków. Znajdziecie tu sałatkę śledziową z czosnkiem, przepis Ani na śledzie korzenno-ziołowe w oliwie, wykwintną sałatkę z pumperniklem, która zapewne zrzuci z piedestału znaną wszystkim „królową jarzynową”. Genialny w swojej prostocie przepis dostałam kiedyś od Wojciecha. Zapewniam, że jest obłędna.
Jeśli chcecie zaskoczyć gości, koniecznie zerknijcie również na przepis Ani na śledzia pod szubą, przygotowanego w formie wielowarstwowej kolorowej kompozycji w szklankach - prezentuje się przepięknie, a smakuje wyśmienicie.

Top przepisy
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Anna Miodońska
Autor przepisu: Anna Miodońska

Jej główną pasją jest fotografia i gotowanie. Wielbicielka zarówno domowej, jak i eksperymentalnej kuchni, a przy tym mistrzyni wypieków i deserów, ciągle poszukuje nowych smaków oraz najlepszych połączeń win z potrawami. Jest wyznawczynią zasady, że gotowanie ma sprawiać przyjemność, więc często rezygnuje z dań czasochłonnych. Wierzy, że smacznie, zdrowo i szybko da się stworzyć smaki wyjątkowe. A to pozwala na znalezienie czasu na relaks i kieliszek dobrego wina w zaciszu ogrodu. Autorka publikacji kulinarnych oraz wielu przepisów, stylizacji i fotografii zawartych w blogu Wino i kuchnia. Przez wiele lat pracowała w redakcji „Czasu Wina”, dziś jest dyrektorem artystycznym Grupy Dom Wina.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel