Pieczone bataty ze szpinakiem
Idealne danie na kolację we dwoje powinno spełnić dwa warunki – być odpowiednio „wyszukane”, raczej nie z naszego codziennego repertuaru, a jednocześnie jego przygotowanie nie powinno być długotrwałe i pracochłonne, bo przecież nie chodzi o to, żeby romantyczny wieczór spędzić w kuchni przy garach… Nie zaszkodziłoby też, gdyby było łatwe w przygotowaniu, bo po co ryzykować spektakularną klapę? Czy takie danie w ogóle istnieje?
No jasne, że tak :) Przedstawiam Państwu… fanfary… pieczone bataty nadziewane szpinakiem! Przygotowanie idzie mniej więcej tak: nagrzewamy piekarnik, w międzyczasie dziabiemy nieduże bulwy widelcem w kilku miejscach, wsadzamy do nagrzanego piekarnika, KONIECZNIE nastawiamy alarm w piekarniku (wierzcie mi, nie chcecie wiedzieć, co się dzieje, jeśli się o tym zapomni…) i idziemy zrobić się na bóstwo. Po czym zostaje nam dokładnie 15 min, których potrzeba do przygotowania farszu, nadziania batatów i szybkiego zapieczenia. I to wszystko. Jeśli jeszcze nie zapomnieliśmy wsadzić wcześniej wina do lodówki – wygraliśmy życie i możemy bez zakłóceń cieszyć się miłym wieczorem :)
- 4 małe bataty
- 500 g świeżego szpinaku
- mały ząbek czosnku
- łyżka masła
- ser pleśniowy typu brie lub camembert
- sól i pieprz
- tarta gałka muszkatołowa
- pestki granatu do dekoracji
Bataty wyjmujemy z piekarnika, przekrawamy wzdłuż na pół i łyżeczką wydrążamy trochę miąższu z każdej połówki (nie cały, tylko tyle żeby powstało wgłębienie na farsz). Nakładamy po 2-3 łyżki farszu, przykrywamy plastrem sera i wsadzamy ponownie do piekarnika – tylko na chwilę, żeby ser się rozpuścił i lekko zrumienił, a smaki połączyły. Podajemy udekorowane pestkami granatu.
Bataty mają silny słodki miodowo-melonowy aromat, którym polecam się kierować przy wyborze wina. Poniżej kilka moich propozycji.
PS. Nie wyrzucajcie przypadkiem pozostałego purée z upieczonego batata, można z niego zrobić np. sos do makaronu lub dodać do ciasta na gnocchi.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Wino roztaczające bogaty słodki bukiet aromatów. Owoce dotknięte szlachetną pleśnią stworzyły wino bogów, melancholików i poetów. W nosie dominują dojrzałe jabłka, brzoskwinie i ananasy, wzbogacone smakiem miodu i miłym, delikatnie goryczkowym posmakiem.