Francuska zupa cebulowa

W pewne jesienne popołudnie zapragnęłam oddać się błogiemu, powolnemu rozkoszowaniu się zupą. Tak właśnie, moje myśli i smaki powędrowały ku filiżance gorącego, aromatycznego, gęstego, płynnego dania. Rozgrzać się i nasycić... Wybór padł na francuską zupę cebulową, gotowaną na domowym bulionie, z dodatkiem białego wina, a później zapiekaną z grzanką i serem. Pożywna, a zarazem smaczna zupa to bardzo dobry wybór nie tylko w okresie zimowym. Syci nasze żołądki, nawadnia, a równocześnie nie tuczy. Dodatkowo gotowana na bazie mięsa i warzyw zawiera mnóstwo wartości odżywczych. Tak więc samo zdrowie! Uwielbiam ją.
- 1 kg cebuli
- 3 łyżki masła
- 2 gałązki świeżego tymianku (lub 2 łyżeczki suszonego)
- 100 ml białego wytrawnego wina
- 500 ml bulionu drobiowego
- 1 bagietka
- starty ser twardy do posypania

- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
Wino o bladożółtej barwie, lekko opalizującej na złoto. W nosie urzekające aromaty kwiatów i przypraw: jaśminu i róży z ciepłymi nutami goździków. Na podniebieniu bogate i pełne, z dominującą owocowością, lekko podbitą świeżymi akcentami. Finisz długi i pikantny.