Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewki

Czasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam. Gdy już się zdecyduję i wybiorę jedną z wielu możliwości, przystępuję do dzieła. Często jednak okazuje się, że brakuje mi niektórych potrzebnych składników. I tu zaczyna się najlepsza zabawa – zastępuję brakujące składniki nowymi, tak na wyczucie. Tworzę w ten sposób nowe receptury, które zazwyczaj w stu procentach się udają i wszystkim smakują. A przynajmniej tak mówią ci, którzy zdążą ich skosztować. Przestałam się bać eksperymentów z wymianą produktów „niezastąpionych”, kiedy kilka lat temu zastąpiłam mąkę bułką tartą, robiąc tort czekoladowy. Efekt był piorunująco smaczny – od tamtego czasu ufam intuicji i tworzę nowe przepisy, bazując na starych. To wspaniała zabawa, a oczekiwanie na efekt końcowy zawsze dostarcza troszkę adrenaliny. Tym razem było podobnie. Ochota na domowy, kremowy sernik z korzenną nutą była tak olbrzymia, że brak niektórych składników zupełnie mnie nie obchodził. Zrobiłam przegląd produktów, które posiadam i z nich wyczarowałam sernik eksperymentalny. Ponieważ wyszedł wspaniale, postanowiłam podzielić się z Wami powstałym przepisem. Przy okazji znalazłam ciekawy sposób wykorzystania wiśni pozostających po produkcji domowej wiśniowej nalewki, której niewielką ilość przygotowałam w tym roku.
- 20 dag herbatników
- 8–10 dag masła
- 50 dag sera białego półtłustego lub tłustego
- 50 dag serka mascarpone
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 jajka
- 1,2 szklanki cukru
- 0,5 szklanki śmietany kremówki
- 3 łyżki kakao
- 2 łyżki przyprawy korzennej
- 2 łyżki cynamonu
- 20–30 wydrylowanych wiśni z nalewki (ewentualnie z kompotu)
- 0,25 szklanki śmietany kremówki
- 2 łyżki dżemu wiśniowego lub figowego
- 2 łyżki cukru
- tabliczka gorzkiej czekolady


- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Wino deserowe. W nosie intensywne, z dominującymi aromatami suszonych śliwek i wiśni. Na podniebieniu skoncentrowane, aksamitne, o bogatym smaku pełnym nut rodzynek, wiśni i migdałów. Polecane do słodyczy, czekolady, ziołowych serów podawanych z czerwonymi owocami i figami.