Austriacki eksperyment – szynka peklowana w soli

Dziś chcę Was namówić na pewien eksperyment, który, osobiście sprawdziłam, z pewnością się powiedzie. Będąc z wizytą w Weingut Prechtl nie tylko degustowałam powstające tam wina. Miałam również możliwość delektowania się wspaniale przyrządzoną, pieczoną szynką o delikatnym, słonawym posmaku. Towarzyszyła jej tradycyjna sałatka ziemniaczana na słodko i kieliszek Grüner Veltliner Reserve oczywiście. Zdobycie przepisu od miejscowych winiarzy spełzło na niczym. Winiarnie, gdy spodziewają się gości, po prostu zamawiają peklowane mięso w lokalnej masarni i wkładają do piekarnika... Jednak ten sposób przyrządzenia mięsa tak bardzo przypadł mi do gustu, że spróbowałam odtworzyć przepis. Petra Prechtl (żona winiarza) udzieliła mi kilku wskazówek i tak powstał przepis, który prezentuję Wam poniżej. Nie jest odkrywczy, myślę że bardziej zapomniany, z pewnością korzystały z niego nasze babcie.
Peklowanie sprawia, że mięso dojrzewa – kruszeje, zyskując swoisty aromat i smak. Potrzebna jest sól, woda i przyprawy, odrobina cierpliwości i wiara w to, że mięso w zalewie trzymane w lodówce się nie popsuje. W codziennym zabieganiu mało kto ma czas na macerowanie mięsa 10 dni przed jego pieczeniem, ale możecie mi wierzyć – WARTO. Poniżej podaję proporcje na 1 kg mięsa. Najbardziej optymalne jest macerowanie 2–3 kg mięsa.
- 1 kg szynki
- 2–2,5 łyżki soli
- 3 liście laurowe
- 4 goździki
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 6 ziarenek pieprzu
- szczypta ziaren kolendry
- opcjonalnie 5 ziaren jałowca
- około 1,5 l wody (w zależności od wielkości naczynia w którym będziemy peklować mięso)

- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
Wino o delikatnych aromatach białej brzoskwini oraz cytrusów i przypraw. W ustach świeże i mineralne, z dodatkiem nut owoców pestkowych, o dobrze zrównoważonej kwasowości oraz długim i czystym finiszu.