Austriacki eksperyment – szynka peklowana w soli
Dziś chcę Was namówić na pewien eksperyment, który, osobiście sprawdziłam, z pewnością się powiedzie. Będąc z wizytą w Weingut Prechtl nie tylko degustowałam powstające tam wina. Miałam również możliwość delektowania się wspaniale przyrządzoną, pieczoną szynką o delikatnym, słonawym posmaku. Towarzyszyła jej tradycyjna sałatka ziemniaczana na słodko i kieliszek Grüner Veltliner Reserve oczywiście. Zdobycie przepisu od miejscowych winiarzy spełzło na niczym. Winiarnie, gdy spodziewają się gości, po prostu zamawiają peklowane mięso w lokalnej masarni i wkładają do piekarnika... Jednak ten sposób przyrządzenia mięsa tak bardzo przypadł mi do gustu, że spróbowałam odtworzyć przepis. Petra Prechtl (żona winiarza) udzieliła mi kilku wskazówek i tak powstał przepis, który prezentuję Wam poniżej. Nie jest odkrywczy, myślę że bardziej zapomniany, z pewnością korzystały z niego nasze babcie.
Peklowanie sprawia, że mięso dojrzewa – kruszeje, zyskując swoisty aromat i smak. Potrzebna jest sól, woda i przyprawy, odrobina cierpliwości i wiara w to, że mięso w zalewie trzymane w lodówce się nie popsuje. W codziennym zabieganiu mało kto ma czas na macerowanie mięsa 10 dni przed jego pieczeniem, ale możecie mi wierzyć – WARTO. Poniżej podaję proporcje na 1 kg mięsa. Najbardziej optymalne jest macerowanie 2–3 kg mięsa.
- 1 kg szynki
- 2–2,5 łyżki soli
- 3 liście laurowe
- 4 goździki
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 6 ziarenek pieprzu
- szczypta ziaren kolendry
- opcjonalnie 5 ziaren jałowca
- około 1,5 l wody (w zależności od wielkości naczynia w którym będziemy peklować mięso)
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Wino o delikatnych aromatach białej brzoskwini oraz cytrusów i przypraw. W ustach świeże i mineralne, z dodatkiem nut owoców pestkowych, o dobrze zrównoważonej kwasowości oraz długim i czystym finiszu.